Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 października 2020 r., sygn. II SA/Wa 660/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Janusz Walawski (spr.), Sędzia WSA Tomasz Szmydt, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 października 2020 r. sprawy ze skargi C. G. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okresy pracy w gospodarstwie rolnym oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w dniu [...] stycznia 2020 r. wydał decyzję nr [...], którą utrzymał w mocy rozkaz personalny nr [...] Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji z dnia [...] października 2019 r. odmawiającego C. G. przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym od dnia [...] grudnia 1991 r. do dnia [...] listopada 1993 r. oraz od dnia [...] czerwca 1994 r. do dnia [...] maja 1995 r.

Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji przedstawił za organem pierwszej instancji stan faktyczny i prawny sprawy. Rozpatrując ponownie sprawę organ odwoławczy wskazał, iż istotnym w niej zagadnieniem jest ustalenie normatywnej treści pojęcia "domownik" w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. u. z 2019 r. poz. 299 z późn. zm.). Zbadaniu zatem wymaga, czy policjant spełnia wszystkie wymogi określone w jej przepisach.

Powołał się aktualną linią orzeczniczą sądów administracyjnych, zgodnie z którą ocena pracy w gospodarstwie rolnym musi być dokonywana na tle okoliczności konkretnej sprawy, przy czym oceny tego, jakie strona wykonywała w gospodarstwie rolnym oraz w jakim charakterze, należy dokonać także przy uwzględnieniu ilości osób je wykonujących oraz struktury i wielkości gospodarstwa.

Podstawowym trybem uzyskania potwierdzenia pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym jest zaświadczenie właściwego organu, wydane na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dopiero wyczerpanie procedury określonej w tym przepisie pozwala na skorzystanie z określonej w art. 3 ust. 3 powołanej ustawy możliwości udowodnienia okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na ternie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00