Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 października 2020 r., sygn. III SA/Wa 2707/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant sekretarz sądowy Cezary Ciwiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2020 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe za 2011 r., 2012 r., 2013 r., 2014 r. oraz zabezpieczenia na majątku podatnika należności budżetowych oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] stycznia 2019 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. określił A.K. przybliżone kwoty zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za grudzień 2011 r., styczeń 2012 r., kwiecień-październik 2012 r., grudzień 2012 r., styczeń-maj 2013 r., lipiec 2013 r., wrzesień- grudzień 2013 r., styczeń- grudzień 2014 r. oraz odsetek za zwłokę i orzekł o zabezpieczeniu tych należności na majątku Skarżącego.

Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem Skarżący złożył odwołanie.

Zaskarżoną decyzją z [...] września 2019 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Na wstępie wyjaśnił istotę postępowania zabezpieczającego. Następnie wskazał, iż w toku prowadzonej wobec Skarżącego kontroli podatkowej ustalono, że podmioty: A., Zakład Usługowy A. , Zakład Usługowy J., Usługi Remontowe K., D., A. Usługi Remontowo-Budowlane wystawiały na rzecz Skarżącego wyłącznie puste faktury dokumentujące czynności, które w rzeczywistości nie zostały dokonane przez wystawców tych faktur.

Dalej Dyrektor opisał szczegółowo ustalenia poczynione wobec każdego ze wskazanych wyżej podmiotów. Na tej podstawie stwierdzono, że wykazane spornymi fakturami zakupy usług budowlanych nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną w prowadzonej przez Skarżącego działalności, gdyż są to puste - fikcyjne faktury, a skoro tak to podatek naliczony, wynikający z tych faktur nie podlega odliczeniu, jak również wydatki udokumentowane tymi fakturami nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00