Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 października 2020 r., sygn. II SA/Wa 58/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Tomasz Szmydt, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 października 2020 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji działając na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno - Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 288, z późn. zm.), wydał decyzję z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] mocą której odmówił wyłączenia stosowania wobec A. B. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

A. B. wnioskiem z dnia [...] lipca 2017 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (ówczesny Dz. U. z 2016 r. poz. 708, z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową.

W uzasadnieniu przedmiotowego wniosku szczegółowo opisał przebieg swojej służby, wskazując, że służbę w Milicji Obywatelskiej zaczynał od "szarego" milicjanta, tzw. "krawężnika", następnie jego ambicje dotyczące podnoszenia wykształcenia zawodowego spowodowały złożenie prośby do Wydziału [...] Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych na podjęcie nauki w szkole oficerskiej. Jak zaznaczył ww., zaproponowano mu studia dzienne w Wyższej Szkole Oficerskiej w [...], sugerując też możliwość przeniesienia go po pierwszym roku na studia zaoczne w Wyższej Szkole Oficerskiej w [...]. Wnioskodawca podkreślił, że zgodził się na powyższą propozycję pod warunkiem, iż pracownik kadr pomoże mu w przeniesieniu. Podniósł również, że nawet przez jeden dzień, nie był na etacie Służby Bezpieczeństwa. Nauka w Wyższej Szkole Oficerskiej w [...] przygotowywała do służby w "Organach Bezpieczeństwa" dlatego też nie podobała się wnioskodawcy. Wskazane studia przerwał po pierwszym roku. A. B. dodał także, że kontynuacja jego służby w Komisariacie [...] Milicji Obywatelskiej w [...] pozwoliła mu na pozostawanie w domu przy rodzinie. Dodatkowo zainteresowany wskazał, że po wielu latach pełnienia służby w Policji zakończył ją w 2007 r., odchodząc na emeryturę. Funkcjonariusz wnosił o uwzględnienie jego szczególnie ciężkiej sytuacji związanej z trudnościami niewypłacalności wobec zobowiązań względem banków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00