Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 22 października 2020 r., sygn. I SA/Ke 280/20

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Sędzia WSA Maria Grabowska, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 października 2020 r. sprawy ze skargi J.S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: Dyrektor) postanowieniem z [...] nr [...] utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego (dalej: Naczelnik) z [...] nr [...] w sprawie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Organ wyjaśnił, że Naczelnik prowadzi wobec majątku J.S. postępowanie egzekucyjne m.in. w oparciu o tytuły wykonawcze o numerach: [...] [...] ... wystawione przez Wójta Gminy P. Naczelnik wystawił tytuły wykonawcze, które zostały doręczone zobowiązanemu wraz z zajęciami praw majątkowych, wierzytelności i świadczeń oraz zajęciem nieruchomości.

J.S. złożył pismo zatytułowane jako skarga na czynności egzekucyjne. Wskazał w nim na przedawnienie obowiązku wynikającego z tytułów wykonawczych wymienionych w zajęciu nieruchomości należącej do zobowiązanego oraz na wykonanie zobowiązania, o którym mowa w pozycji 6 zajęcia z 13 stycznia 2020 r. Naczelnik, po zakwalifikowaniu pisma jako wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego, odmówił jego umorzenia. Zobowiązany złożył do organu egzekucyjnego zażalenie na to postanowienie.

Dyrektor, utrzymując w mocy postanowienie Naczelnika, wyjaśnił przesłanki umorzenia postępowania egzekucyjnego wymienione w art. 59 § 1 i § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2019 r. poz. 1438 ze zm.), dalej: ,,u.p.e.a." Wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie, po dokonanej analizie zastosowanych przez organ egzekucyjny środków egzekucyjnych we wszystkich zaległościach objętych ww. tytułami egzekucyjnymi, przedawnienie dochodzonych zobowiązań podatkowych nastąpi 21 lutego 2025 r. (po zastosowaniu ostatniego środka egzekucyjnego w postaci zajęcia nieruchomości z 13 stycznia 2020 r. przerywającego bieg terminu przedawnienia). Wskazany termin przedawnienia należności podatkowych został potwierdzony przez wierzyciela, który w piśmie z [...] r., znak: [...] wniósł o dalsze prowadzenie egzekucji z majątku J.S.. Tym samym Wójt Gminy P., podobnie jak i organ egzekucyjny, nie stwierdził okoliczności dających podstawę do umorzenia postępowania egzekucyjnego z przyczyn wskazanych we wniosku strony. Zastosowane przez organ środki egzekucyjne nie mają charakteru pozornie zmierzających do wyegzekwowania wierzytelności. W przedmiotowej sprawie organ egzekucyjny prawidłowo zastosował środki egzekucyjne, które przewidziane zostały w art. 1a pkt 12 u.p.e.a. W stosunku do zaległości objętych tytułami wykonawczymi nr: [...] i [...] (obejmujących zaległości podatkowe za lata 2010-2011), [...] i [...] (obejmujących zaległości podatkowe za rok 2012), [...] (obejmujący zaległości podatkowe za rok 2009), SW3/192/2015 (obejmujący zaległości podatkowe za rok 2014), [...] (obejmujący zaległości podatkowe za rok 2013) - zastosowano następujące środki egzekucyjne (o których podatnik został zawiadomiony) przerywające bieg terminu przedawnienia: zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego u dłużnika zajętej wierzytelności będącego bankiem w Banku S.A, zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną u dłużnika zajętej wierzytelności innego niż pracodawca, organ rentowy lub bank z tytułu nadpłaty, zawiadomienie o zajęciu świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego w IDEA Bank S.A., zajęcie nieruchomości należącej do zobowiązanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00