Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 października 2020 r., sygn. I SA/Gl 397/20
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki, Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela (spr.), Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2020 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w D. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. A Sp. o.o. w D. (dalej: skarżąca lub spółka) wniosła skargę na interpretację indywidulaną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. Stan sprawy.
2.1. W dniu 27 listopada 2019 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w odniesieniu do wynagrodzenia ponoszonego przez spółkę z tytułu nabycia usług komercyjnych, o których mowa we wniosku zastosowanie znajdzie ograniczenie, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (aktualnie: t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1406, ze zm. - p.d.o.p.) oraz czy usługi te mogą być uznane za usługi bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest podmiotem działającym w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej. Spółka specjalizuje się w produkcji i sprzedaży tarcz hamulcowych do samochodów oraz pojazdów użytkowych i układów hamulcowych do pojazdów użytkowych na rzecz niezależnych producentów samochodów (segment Original Eąuipment; "OE"). Niewielka część produkcji służy realizacji zamówień na rzecz podmiotów powiązanych w tym na rzecz usługodawcy. Spółka zawarła z usługodawcą umowę o usługi komercyjne (Commercial Fee Agreement; "umowa"), która stanowi, że spółka jest usługobiorcą, a usługodawca świadczy usługi wsparcia działalności komercyjnej ("usługi komercyjne").