Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 2859/19
Szkolnictwo wyższe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.), Protokolant referent stażysta Aneta Kardas po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2020 r. sprawy ze skargi P.R. na decyzję Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium socjalnego oddala skargę
Uzasadnienie
Rektor Uniwersytetu W. (dalej Rektor UW) decyzją z dnia
[...] listopada 2019 r., nr [...] po rozpatrzeniu odwołania Pana P.R.(dalej Student/Skarżący) od decyzji Komisji Stypendialnej dla Studentów Instytutu Filozofii (dalej Komisja) z dnia [...] czerwca 2019 r.
o nieprzyznaniu stypendium socjalnego na rok akademicki 2018/2019, uchylił zaskarżoną decyzję w całości i orzekł o nieprzyznaniu Studentowi stypendium socjalnego na rok akademicki 2018/2019.
Komisja decyzją z [...] czerwca 2019 r., odmówiła przyznania Studentowi stypendium argumentując, że dostarczone przez niego dokumenty nie pozwalają ani na obliczenie wysokości dochodu na osobę w jego rodzinie ani na ocenę, czy znajduje się on w trudnej sytuacji materialnej. Jej zdaniem przedstawione przez Studenta dowody nie potwierdzają zaistnienia okoliczność wskazanych w przepisie
z art. 179 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym
(t.j. Dz.U. 2017 r. poz. 2183 ze zm. dalej p.s.w.) w związku z art. 273 ust. 1 ustawy
z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1669 dalej przepisy wprowadzające), tj. Student nie wykazał, że znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Zdaniem Komisji dostarczone przez Studenta dokumenty są niewystarczające, by Komisja mogła obliczyć dochód na osobę w rodzinie studenta oraz mogła stwierdzić czy jest w trudnej sytuacji materialnej. W związku z powyższym odmówiła przyznania stypendium.