Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 230/20

Służba Bezpieczeństwa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.), Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, Protokolant referent stażysta Aneta Kardas po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 września 2020 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącej W. M. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (zwany dalej "Ministrem") decyzją z [...] listopada 2019 r. nr [...], działając na podstawie art. 8a ustawy z 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2018 r. poz. 132, ze zm.; zwana dalej "ustawa zaopatrzeniowa") odmówił wyłączenia stosowania art. 15c, art. 22a i art. 24a wobec Pani W. M. (zwanej dalej "Skarżącą").

Do wydania przedmiotowego rozstrzygnięcia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Pani W. M. wnioskiem z dnia [...] października 2017 r. (data wpływu do organu: [...] października 2017 r.) wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie wobec niej art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. W uzasadnieniu wniosku opisała przebieg swojej służby. Wskazała, że w 1980 r. wstąpiła do Milicji Obywatelskiej Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, a mianowanie jej na stanowisko [...] Wydziału [...] Służby Bezpieczeństwa było odgórne i nie miała na to wpływu. Poinformowała, że na ww. stanowisku była odpowiedzialna m.in. za sporządzanie wniosków personalnych pracowników, nie miała zaś dostępu do informacji związanych z czynnościami operacyjnymi. Zainteresowana wskazała, że przeniosła się na własną prośbę z ww. komórki organizacyjnej do Wydziału Finansowego, gdzie mogła realizować zadania zgodne z jej wykształceniem. Wnioskodawczyni podniosła, że nie musiała przechodzić w 1990 r. weryfikacji, lecz kontynuowała swoją służbę w szeregach Policji, gdzie - jak stwierdziła - wykonywała swoje obowiązki służbowe w sposób rzetelny, o czym mogą świadczyć liczne awanse, wyróżnienia oraz nadane odznaczenia (w tym m.in. Brązowy Medal za Zasługi dla Policji). Nadmieniła, że długoletnia służba spowodowała utratę jej zdrowia, co stwierdziła Komisja Lekarska MSWiA orzekając jej niezdolność do pełnienia służby oraz przyznając trzecią grupę inwalidzką w związku ze służbą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00