Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 września 2020 r., sygn. IV SA/Wa 191/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska,, sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Protokolant st. ref. Agnieszka Jastrzębska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2020 r. sprawy ze skargi T.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy Oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] listopada 2019 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.) po rozpatrzeniu odwołania Pana T. W. utrzymało w mocy decyzję Zarządu Dzielnicy [...] m. [...] [...] [...] z dnia [...] listopada 2018 r., którą odmówiono ustalenia warunków zabudowy i zasad zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego z częścią usługową i panelami reklamowymi na elewacjach na dz. Nr [...] w obrębie [...], położonej przy ul. [...] w Dzielnicy [...] m. [...].w uzasadnieniu organ przedstawił stan faktyczny sprawy, przywołał zarzuty odwołania i wskazał, że podstawą materialno-prawną zaskarżonej decyzji są przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przywołał art. 6, art. 59 ust. 1 i art. 61 ust. 1 ustawy .

Wskazał, że sposób ustalania warunków wskazanych w art. 61 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy został sprecyzowany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia [...] sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalenia wyrnagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r., Nr [...], poz. 1588).

Wyjaśnił, że podstawę wyznaczenia obszaru analizowanego stanowił front działki, tj. odcinek równy długości około 20 m od strony ulicy [...]. Dodatkowo granice obszaru zostały nieznczacznie poszerzone, tak aby przebiegały wzdłuż granic działek ewidencyjnych znajdujących się na analizowanym obszarze. W ocenie Kolegium granice przedmiotowego obszaru zostały określone prawidłowo, gdyż wyznacza je co najmniej 3 - krotność frontu przedmiotowego gruntu. Spełnia on zatem w tym względzie wymagania określone w rozporządzeniu z dnia 26 sierpnia 2003 r. Nieznaczne powiększenie analizowanego obszaru o całą powierzchnię działek ewidencyjnych służyło zaś w rzeczywistości ustawowemu wymogowi zachowania ładu przestrzennego w ramach dającej się wyodrębnić zwartej jednostki terenowej urbanistycznoarchitektonicznej występującej na przedmiotowym obszarze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00