Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 322/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska, Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Asesor WSA Karolina Kisielewicz, Protokolant referent stażysta Aneta Kardas po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2020 r. sprawy ze skargi M. A. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącego M. A. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służy Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 288, z późn. zm.); zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, odmówił wyłączenia stosowania wobec M. A. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że M. A. wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2017 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy zaopatrzeniowej, w którym opisał przebieg swojej służby oraz jej charakter, uwzględniając okresy służby. Zaznaczył, że przed 1990 r., bez wiedzy przełożonych, współpracował oraz czynnie wspierał osoby i organizacje działające na rzecz niepodległości Polski. Podkreślił, że będąc w Służbie Bezpieczeństwa, tj. od dnia [...] lipca 1984 r. do dnia [...] listopada 1989 r. pracował jako inspektor Wydziału [...] Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [...]. Stwierdził, że nigdy nie realizował zadań na rzecz totalitarnego państwa, a ślubując uroczyście, przyrzekał stać na straży wolności, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa Polskiego. Wnioskodawca dodał, że w 1990 r. został zatrudniony w Komendzie Rejonowej Policji w [...] i przysięgał strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, z narażeniem życia. Wskazał że otrzymywał pozytywne opinie od przełożonych, a także realizował sprawy operacyjne o dużym stopniu trudności m.in. w 1996 r. zatrzymał obywatela [...], wobec którego tamtejszy Rząd wystąpił do Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o jego ekstradycję. Wnioskodawca nadmienił, że orzeczeniem Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w [...] został uznany za całkowicie niezdolnego do służby w Policji i zaliczono go do trzeciej grupy inwalidzkiej. Ponadto podał, że swoje obowiązki służbowe wykonywał rzetelnie, z narażeniem zdrowia i życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00