Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 września 2020 r., sygn. III SA/Gl 307/20
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka, Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), Protokolant specjalista Agnieszka Wita-Łyskawa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 września 2020 r. sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach na uchwałę Rady Miejskiej w Pszczynie z dnia 26 maja 2011 r. nr VIII/74/11 w przedmiocie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej rozstrzygnięć określonych w § 2 ust. 2, 3 i 4 oraz § 3 pkt 5.
Uzasadnienie
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Katowicach wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Pszczynie z dnia 26 maja 2011r.Nr VIII/74/11 w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
Zaskarżonej uchwale zarzucono wydanie jej z istotnym naruszeniem prawa, mającym wpływ na wynik sprawy,
tj. - art. 9a ust. 3 i 5 i art.9a ust. 15 ustawy z dnia 29 Iipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j.: Dz.U.2020.218 t.j. z dnia 2020.02.11 zwanej dalej jako u.p.p.r.), polegającym na przekroczeniu zakresu delegacji ustawowej poprzez wskazanie w § 2 ust. 3 uchwały katalogu podmiotów, w tym obligatoryjnego udziału prokuratora, podczas gdy delegacja ustawowa określona w art. 9a ust. 15 w/w ustawy nie przyznaje Radzie Gminy kompetencji do ustalania składu zespołu interdyscyplinarnego, poprzez wskazanie jednostek, których przedstawiciele są uprawnieni do uczestniczenia w pracach zespołu;