Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 30 września 2020 r., sygn. II SA/Gd 781/19

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska, Sędziowie Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.), Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak, Protokolant Sekretarz Sądowy Katarzyna Sałek-Gałązka, po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 30 września 2020 r. sprawy ze skargi M.G na decyzję Rady Gminy K. z dnia 9 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

M. G. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwalę Rady Gminy z dnia 9 listopada 2019 r., nr [...], w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębów geodezyjnych: B., B. T., D., K., T..

Skarżący wyjaśnił, że pismem z 1 października 2019 roku wezwał Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa obejmującego wyeliminowanie z obiegu prawnego uchwały Rady Gminy Nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębów geodezyjnych: B., B. T., D., K., T. w zakresie mającym moc obowiązującą, w związku z wystąpieniem rażącego naruszenia zasad oraz trybu uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego naruszającego indywidualny interes prawny wnioskującej. W odpowiedzi na to pismo, Wójt Gminy wskazał, że wezwanie to nie może otrzymać właściwego biegu z uwagi na brak trybu, który zobowiązywałby obecnie Radę Gminy do podjęcia czynności w przedmiotowym zakresie. Aktualne brzmienie art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, nie przewiduje procedury wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa, wobec czego osoba, której interes prawny lub uprawnienie zostało naruszone, powinna wnieść skargę do sądu.

Zdaniem skarżącego, podjęta uchwała obarczona jest szeregiem istotnych błędów, które wystąpiły już na etapie wcześniejszym. Błędy te dotyczą przy tym tak procedury, jak i treści merytorycznych zawartych w uchwale z 9 listopada 2015 roku. W szczególności, uchybienia te wskazano w uwagach do projektu planu, jak też w późniejszym wezwaniu i w ocenie skarżącego - nie wymagają one powielania. Zastrzegł on jednak, że zarzuty te nie są wyczerpujące i zostaną one doprecyzowane na rozprawie. Mając to na uwadze, skarżący wniósł o uwzględnienie skargi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00