Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 29 września 2020 r., sygn. II SA/Bd 181/20

Wywłaszczanie nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak asesor WSA Katarzyna Korycka (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2020 r. sprawy ze skargi E. A., T. A. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2017 r. skarżący małżeństwo E. i T. A. wystąpili do Starosty [...] o ustalenie wysokości i wypłatę odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości położonej w obrębie ewidencyjnym J., gmina L., oznaczonej jako działka nr [...] o powierzchni 3.7755 ha, dla której w Sądzie Rejonowym we [...], VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzona jest księga wieczysta numer [...], wskazując że ograniczenie prawa własności nastąpiło na podstawie decyzji Prezydium Powiatowej Rady N. w A. K. z dnia [...] maja 1972 r. nr [...] i polegało na posadowieniu istniejących na nieruchomości urządzeń przesyłowych linii energetycznej 220 kV relacji [...] [...] - T. [...], stanowiących aktualnie własność P. S. E. S.A. w K.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] Starosta W., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, na podstawie art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2204, ze zm., dalej powoływanej jako "ustawa o gospodarce nieruchomościami" lub "ugn") odmówił ustalenia i wypłaty odszkodowania na rzecz skarżących z tytułu ograniczenia prawa własności ww. nieruchomości oznaczonej nr [...]

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że decyzją Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w A. K. z dnia [...] maja 1972 r. zezwolono na przeprowadzenie linii energoelektrycznej przez działkę nr [...], której właścicielami byli wówczas małżeństwo A. i S. A., którzy to aktem notarialnym z dnia [...] lutego 1989 r. zbyli gospodarstwo rolne, w tym działkę nr [...], na rzecz następców prawnych tj. skarżących. Przekazanie gospodarstwa odbyło się w oparciu o obowiązującą w tym czasie ustawę z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (t.j. Dz.U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 ze zm.; prawidłowo: Dz.U. z 1982 Nr 40, poz. 268 ze zm., dalej powoływanej jako "ustawa z dnia 14 grudnia 1982 r."). W przedmiotowej sprawie, jak podkreślił organ, nie było przeprowadzone postępowanie spadkowe i nie doszło do sukcesji uniwersalnej. Tymczasem przejście uprawnienia do uzyskania odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości może być dokonane tylko w drodze sukcesji uniwersalnej (spadek), bądź przekazania wierzytelności odrębną umową cesji. W umowie przekazania gospodarstwa rolnego z dnia [...] lutego 1989 r. na rzecz wnioskodawców brak jest zapisów które mogłyby być utożsamiane z cesją praw do odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności przedmiotowej nieruchomości. Tym samym, jak wskazał organ, należało odmówić ustalenia i wypłaty skarżącym wnioskowanego odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00