Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Wa 301/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Joanna Kube, , Protokolant sekretarz sądowy Marcin Rusinowicz-Borkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącego M. F. kwotę 182, 70 zł (sto osiemdziesiąt dwa złote siedemdziesiąt groszy), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z [...] listopada 2019 r. nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 288, z późn. zm.); zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, odmówił wyłączenia stosowania wobec M.F. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

M.F. wnioskiem z [...] lipca 2017 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. W uzasadnieniu wniosku opisał szczegółowo przebieg swojej służby wskazując okresy pełnienia służby oraz zajmowane stanowiska służbowe. Poinformował, że [...] maja 1982 r. został przyjęty do służby przygotowawczej do Wydziału [...] Służby Bezpieczeństwa w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w [...]. Zaznaczył, że po ukończeniu studiów stacjonarnych w [...] złożył podanie o przeniesienie do Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [...], ponieważ obawiał się szykan ze względu na to, że był osobą wierzącą. Podał, że po przeniesieniu pracował w Wydziale [...] tego Urzędu, w którym zajmował się kontrwywiadowczym zabezpieczeniem jednostek wojskowych na terenie ówczesnego województwa [...]. Przez okres służby w Służbie Bezpieczeństwa nikogo nie prześladował, nigdy nie zajmował się tzw. rozpracowywaniem środowisk opozycyjnych. W 1990 r. po pozytywnej weryfikacji kontynuował służbę w pionie dochodzeniowo-śledczym, w którym zajmował się przestępstwami przeciwko życiu i zdrowiu ludzkiemu. Stwierdził, że za najlepsze wyniki i największy wskaźnik wykrywalności przestępstw był wielokrotnie nagradzany, mianowany na stanowiska kierownicze, tj. począwszy od Kierownika Sekcji po stanowisko Komendanta Komisariatu Komendy Miejskiej Policji, a po przejściu na emeryturę ze względów zdrowotnych, został wykładowcą prawa w Szkole Policji w [...]. Podniósł również, że swoje obowiązki wykonywał solidnie, zgodnie z prawem, etyką zawodową i powszechnie obowiązującymi przepisami. Dodał, że służył wyłącznie Ojczyźnie, nie był karany sądownie i administracyjnie, nie dopuścił się jakiegokolwiek sprzeniewierzenia swoich powinności jako funkcjonariusz i obywatel oraz zadania wykonywał rzetelnie, nie szczędząc sił i zdrowia, o czym świadczą przyznane mu awanse, nagrody, wyróżnienia, a także odznaczenia: Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00