Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Ol 417/20
Zabezpieczenie społeczne
Dnia 20 sierpnia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 sierpnia 2020 roku sprawy ze skargi K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.
Uzasadnienie
Decyzją z "[...]" r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
, działając z upoważnienia Wójta Gminy, po rozpatrzeniu wniosku K. G. (dalej jako: "skarżący") z 18 listopada 2019 r., odmówił przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym synem A. G., wobec stwierdzenia, że skarżący ma ustalone prawo do emerytury.
Decyzją z "[...]" r., nr "[...]", Samorządowe Kolegium Odwoławcze, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji, jako zgodną z prawem. Kolegium wyjaśniło, że skarżący faktycznie sprawuje ciągłą opiekę nad niepełnosprawnym synem, ale sam ma problemy zdrowotne. Jednakże w rozpatrywanej sprawie zachodzi negatywna przesłanka, wskazana w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 111, dalej jako: "u.ś.r."), zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury. Podniesiono, że ustawodawca nie wyłączył stosowania przepisu art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a), w sytuacji gdy kwota świadczenia pielęgnacyjnego jest wyższa od kwoty uzyskiwanego świadczenia wymienionego w tym przepisie. Nie przewidział też, wzorem przepisu art. 27 ust. 5 u.ś.r., mechanizmu pozwalającego na wybór przez osobę wnioskującą świadczenia korzystniejszego, które pociąga za sobą "automatyczną" rezygnację z dotychczas pobieranego świadczenia. Podniesiono, że strona winna rozważyć możliwość uprzedniego zrezygnowania ze świadczenia przedemerytalnego i ponownego wystąpienia o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.