Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Łd 5/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (spr.) Protokolant: st. asystent sędziego Tomasz Furmanek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] UNP: [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za kwiecień 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2019 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] października 2018 r. określającą wobec A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W.(dalej: skarżąca) kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez podatnika w terminie 60 dni za kwiecień 2015 r. w wysokości 0,00 zł.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 6 maja 2015 r. skarżąca złożyła deklarację Vat -7 za kwiecień 2015 r., w której wykazano nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie 32.366 zł do zwrotu w terminie 60 dni. W wyniku nieprawidłowości stwierdzonych w toku kontroli podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. (dalej jako: NUS, organ I instancji) postanowieniem z dnia [...] maja 2017 r. wszczął wobec skarżącej postępowanie podatkowe w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od 1 kwietnia 2015 r. do 30 kwietnia 2015 r. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że jedynym zadeklarowanym dostawcą towarów handlowych do skarżącej miała być firma B. spółka z o.o. z siedzibą w W.. W trakcie czynności kontrolnych ustalono, że skarżąca w deklaracji VAT-7 wykazała dostawy wewnątrzwspólnotowe odzieży na rzecz firmy C. D. J. G.(B. B., Słowacja).

W toku kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego, organ I instancji ustalił, że skarżąca nie nabywała towarów handlowych od spółki B., bowiem faktury wystawione przez ten podmiot na rzecz skarżącej nie dokumentowały faktycznych zdarzeń gospodarczych. W konsekwencji skarżącej nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. Ponadto, jak ustalono w toku czynności weryfikacyjnych, skarżąca wystawiła w kwietniu 2015 r. faktury VAT, które miały dokumentować wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Faktury te wystawione zostały na rzecz jednego podmiotu - firmy C. D. J. G.(B.B., Słowacja). Wykazane dostawy towarów zostały opodatkowane preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 0%. Towary (spodnie, bluzki, sukienki, swetry), które - według dokumentacji - były przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy na rzecz firmy C. D. J. G., skarżąca rzekomo miała nabyć od spółki B.. Zdaniem NUS skoro skarżąca nie dokonała żadnych nabyć od zadeklarowanego przez siebie dostawcy - spółki B. i nigdy nie weszła w posiadanie towarów handlowych, to w konsekwencji nie mogła dokonywać ich wewnątrzwspólnotowych dostaw. W związku z tym organ uznał, że wewnątrzwspólnotowe dostawy nie zostały przez skarżącą dokonane. W związku z tym pomiędzy skarżącą a firmą C. D.J. G. doszło jedynie do czynności wystawienia pustych faktur dokumentujących dostawy towarów, których faktycznie nie było.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00