Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Kr 415/20
Bezrobocie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie WSA Maria Zawadzka NSA Krystyna Kutzner (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi W. D. na decyzję Wojewody z dnia 2 marca 2020 r. nr [..] w przedmiocie utraty statusu bezrobotnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.
Uzasadnienie
W dniu 2 marca 2020r. Wojewoda wydał decyzję nr [...], którą utrzymał w mocy decyzję Starosty z dnia [...] 2020 r. nr [...], orzekającą o utracie przez W. D., dalej skarżącą , statusu bezrobotnego od dnia 4 września 2018 roku.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.
Skarżąca zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy w dniu 30 lipca 2018 r., jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. W dniu rejestracji złożyła m.in. oświadczenie o treści: "Świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia: oświadczam, że posiadam stałe zameldowanie pod adresem: os. B, G. Zobowiązuję się powiadomić tut. Urząd o zmianie zameldowania w terminie 7 dni od tej zmiany". Podany adres zameldowania skarżąca potwierdziła w karcie rejestracyjnej.
W dniu 3 stycznia 2020 r. skarżąca złożyła w Urzędzie Pracy zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały od 4 września 2018 r., pod adresem: ul. T, N.
W związku z uzyskanymi informacjami o zmianie miejsca zameldowania, Starosta orzekł o utracie przez skarżącą statusu bezrobotnego od dnia 4 września 2018 r.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca podniosła, że brak zgłoszenia zmiany miejsca zameldowania wynikał z braku wiedzy o tym obowiązku i jego konsekwencjach. Pomimo tego, że skarżąca regularnie zgłaszała się na wizyty do urzędu pracy, to nigdy nie była pytana o zmianę adresu zameldowania. Zdaniem skarżącej, przesłanka zameldowania odnosi się jedynie do momentu rejestracji i nie może stanowić podstawy do utraty statusu bezrobotnego. Skarżąca zarzuciła również naruszenie zasady czynnego udziału w postępowaniu.