Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Gl 859/20
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 31 sierpnia 2020 r. sprawy ze sprzeciwu "A" S.A. w K. od decyzji Wojewody Śląskiego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za udostępnienie nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz strony wnoszącej sprzeciw kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewoda Śląski decyzją z dnia [...] r. nr [...] uchylił decyzję Prezydenta Miasta C., z [...] r. nr [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Decyzją organu I instancji ustalono na rzecz P. K. i W. G. odszkodowanie w łącznej wysokości 859, 71 zł (słownie: osiemset pięćdziesiąt dziewięć złotych 71/100), za szkody oraz za udostępnienie nieruchomości, położonej w C. przy ulicy [...], oznaczonej jako działka nr 1, obręb [...], wpisanej do księgi wieczystej nr [...], w celu wykonania konserwacji istniejącego na niej słupa kratowego nr [...] napowietrznej linii elektroenergetycznej o napięciu 110 kV [...] .i odbudowy uziemienia tego słupa.
Kontrolowana decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Decyzją z [...] r., nr [...], wydaną na podstawie art. 124b u.g.n. Prezydent Miasta C., wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, zobowiązał W. G.
i P. K. do udostępnienia, na okres 10 dni, w terminie do 31 października 2017 r. od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna, "A’ SA, ww. nieruchomości, stanowiącej ich wspólność ustawową małżeńską, w celu konserwacji słupa kratowego nr [...] napowietrznej linii elektroenergetycznej. W decyzji wskazano, że do wykonania robót zajęty będzie teren pod słupem i wokół niego, w odległości jednego metra od jego fundamentów (kwadrat o boku 6,6m) oraz że słup będzie malowany ręcznie, a odbudowa jego uziemienia polegać będzie na zakopaniu otoku z taśmy stalowej wokół słupa na głębokości około jednego metra i w odległości jednego metra od obrysu jego fundamentów, a następnie cały uziom zostanie przyłączony do słupa w dwóch miejscach. W kolejnych punktach decyzji wskazano, że obowiązek udostępnienia nieruchomości podlega egzekucji administracyjnej i że za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe na skutek czynności, o których mowa powyżej, przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej z wnioskodawczynią oraz zobowiązano inwestora do przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego, niezwłocznie po wykonaniu na niej wskazanych czynności. Poinformowano również, że jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie w terminie 30 dni, licząc od dnia, w którym upłynął termin udostępnienia nieruchomości, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania.