Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Gd 44/20
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A Spółka z o.o. z siedzibą w G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 października 2019 r., nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania w sprawie umorzenia postępowania dotyczącego wydania decyzji o nabyciu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedsiębiorstwo A. wniosło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 października 2019 r. nr [...], którym stwierdzono niedopuszczalność odwołania skarżącej od decyzji Prezydenta Miasta z dnia 12 kwietnia 2019 r., nr [...], umarzającej postępowanie w sprawie wydania decyzji stwierdzającej nabycie przez Przedsiębiorstwo B. prawa użytkowania wieczystego gruntów położonych w G.przy ul. [...] i ul. [...].
Zaskarżone postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Prezydent Miasta rozpoznając wniosek Przedsiębiorstwa B. z dnia 28 stycznia 1991 r. o stwierdzenie nabycia przez wnioskodawcę z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. prawa użytkowania wieczystego w części dotyczącej znajdującego się w jego zarządzie gruntu położonego w G. przy ul. [...] oraz przy ul. [...] (noszącej w dniu złożenia wniosku nazwę H.) oraz nieodpłatne nabycie własności budynków i budowli posadowionych na tych nieruchomościach, decyzją z dnia 12 kwietnia 2019 r. umorzył postępowanie. Organ uznał, że w związku z wydaniem postanowienia przez Sąd Rejonowy z dnia 31 marca 1994 r. o wykreśleniu z rejestru sądowego wnioskodawcy, ustał jego byt prawny, a jego ogólnym następcą prawnym w zakresie mienia będącego w jego zarządzie jest Gmina Miasta. Skoro nie ma podmiotu, który mógłby być adresatem decyzji merytorycznej, postępowanie stało się bezprzedmiotowe.