Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Gd 333/20
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi S.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w z dnia 22 stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 30 kwietnia 2013 r. S.S. złożył w Urzędzie Skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2012.
Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej w skrócie zwany Naczelnikiem lub organem pierwszej instancji) po przeprowadzeniu u podatnika kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego wydał w dniu 2 czerwca 2017 r. decyzję, którą określił podatnikowi wysokość zobowiązania - z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r., nr 51, poz. 307 ze zm.) - dalej w skrócie zwanej u.p.d.o.f., za 2012 r. - w kwocie 1.406.922 zł, a także określił odsetki za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek dochodowy za miesiące od stycznia do października 2012 r.
Po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez stronę Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej w skrócie zwany Dyrektorem lub organem odwoławczym) decyzją z dnia 30 listopada 2017 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika, a wyrokiem z dnia 20 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Gd 138/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę S.S..
Wyrokiem z dnia 29 marca 2019 r. sygn. akt II FSK 2156/18, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w całości wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 marca 2018 r. oraz uchylił w całości decyzję Dyrektora z dnia 30 listopada 2017 r.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wyrok Sądu oraz rozstrzygnięcie organu odwoławczego wskazał, że brak jest podstaw aby zakładać, że nieprzesłuchani świadkowie również zaprzeczą dokonaniu transakcji sprzedaży katalizatorów. W związku z tym, zdaniem NSA, wniosek organów podatkowych co do fikcyjności transakcji z nieprzesłuchanymi dotąd osobami jest przedwczesny, a zgromadzony materiał dowodowy w tym zakresie jest niepełny. NSA wskazał, że przy ponownym rozpoznaniu sprawy zasadne jest ustalenie, czy dane osób dotąd nieprzesłuchanych, a widniejących na formularzach nie są danymi fikcyjnymi oraz podjęcie wszelkich przewidzianych prawem działań w celu przesłuchania tych osób na okoliczność dokonania w 2012 r. transakcji zakupów katalizatorów przez stronę skarżącą. Dopiero po uzupełnieniu postępowania dowodowego w powyższym zakresie i ustaleniu pełnego stanu faktycznego, możliwe będzie wszechstronne rozważenie całokształtu materiału dowodowego, co z kolei umożliwi organowi odwoławczemu wydanie prawidłowego rozstrzygnięcia.