Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 lipca 2020 r., sygn. IV SA/Wr 458/19

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska Sędziowie: Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis (sprawozdawca) Protokolant: sekretarz sądowy Aneta Januszkiewicz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 3 lipca 2020 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi T. K. (dalej: skarżący, strona, funkcjonariusz) jest decyzja Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia 27 września 2019 r. (nr [...]), utrzymująca w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w T. z dnia 1 sierpnia 2019 r. (nr [...]) w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Zaskarżona decyzja została wydana na podstawie następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy:

Raportem z dnia 30 maja 2019 r., skierowanym do Komendanta Powiatowego Policji w T., funkcjonariusz zwrócił się z prośbą o zwolnienie go ze służby z dniem 1 września 2019 r., w związku z nabyciem praw emerytalnych. W piśmie z dnia 5 czerwca 2019 r. Komendant Powiatowy Policji w T. wyraził zgodę na odejście ze służby w Policji z dniem 1 września 2019 r.

Rozkazem personalnym z dnia 1 sierpnia 2019 r., wydanym m.in. na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 161 ze zm.) Komendant Powiatowy Policji w T. zwolnił funkcjonariusza ze służby w Policji z dniem 1 września 2019 r.

W odwołaniu z dnia 12 sierpnia 2019 r. strona wniosła o uchylenie w całości zaskarżonego rozkazu personalnego i umorzenie postępowania, względnie, o przekazanie sprawy do ponownego prowadzenia organowi pierwszej instancji. Jej zdaniem, objęty odwołaniem rozkaz personalny został wydany z naruszeniem art. 107 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096, dalej: k.p.a.) w zw. z art. 7a k.p.a., art. 8 k.p.a., art. 9 k.p.a., art. 10 k.p.a. i art. 11 k.p.a., poprzez ograniczenie uzasadnienia decyzji do stwierdzenia jej zgodności z wnioskiem strony, podczas gdy wniosek ten miał charakter warunkowy i związany był z momentem nabycia przez stronę uprawnień emerytalnych. Podniesiono również, że organ pierwszej instancji, mimo ciążącego na nim obowiązku zaniechał prawidłowego poinformowania strony o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie praw i obowiązków. W końcowej części odwołania, "uchylając się od złożonego wniosku", strona zawarła oświadczenie o cofnięcie wniosku o zwolnienie ze służby w Policji wnosząc o umorzenie postępowania jako bezprzedmiotowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00