Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lipca 2020 r., sygn. IV SA/Wa 3045/19
Lasy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Kaja Angerman, Sędziowie sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), asesor WSA Anna Sidorowska-Ciesielska, Protokolant st. ref. Karolina Jóźwik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2020 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania zastrzeżeń wniesionych do projektu uproszczonego planu urządzenia lasów I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego B. K. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
B. K. ("skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] października 2019 r., w której utrzymano w mocy decyzję Starosty [...] z [...] sierpnia 2019 r. o nieuznaniu zastrzeżeń skarżącego wniesionych do projektu uproszczonego planu urządzania lasów.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
B. K. wniósł zastrzeżenia i wnioski do projektu uproszczonego planu urządzenia lasów miasta [...] w zakresie dotyczącym ustaleń dla działki ewidencyjnej o numerze [...] z obr. [...].
Starosta [...] decyzją z [...] sierpnia 2019 r., sprostowaną postanowieniem z [...] września 2019 r., nie uznał zastrzeżeń B. K. wniesionych do projektu uproszczonego planu urządzenia lasów miasta [...] w zakresie dotyczącym ustaleń dla ww. działki.
Od powyższej decyzji B. K. wniósł odwołanie.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z [...] października 2019 r. utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z [...] sierpnia 2019 r. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy, po przytoczeniu treści art. 21 ust. 1 pkt 2, art. 3 pkt 1 lub 2 ustawy o lasach, podał że o tym czy dany grunt jest lasem w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o lasach decyduje, co do zasady, w pierwszej kolejności zapis w ewidencji gruntów. Tego dowodu nie mogą samodzielnie kwestionować organy administracji przez klasyfikowanie danego gruntu jako lasu wyłącznie w oparciu o definicję ustawową zawartą w ustawie o lasach i z pominięciem wpisu w ewidencji. Z akt sprawy wynika, że działka nr [...] określona jest w rejestrze gruntów jako las (LsV). Dopóki odwołujący się nie doprowadzi do zmiany zapisu w rejestrze gruntów w zakresie przeznaczenia przedmiotowego terenu, dopóty dla tego terenu konieczne będzie sporządzanie wspomnianego planu, wymieniona działka powinna być traktowana jako las. Brak podstaw do zakwestionowania przeznaczenia gruntu jako lasu w ramach postępowania, którego przedmiotem jest przygotowanie uproszczonego planu urządzenia lasu. Plan taki jest sporządzany dla lasów - czyli przede wszystkim dla gruntów określonych w rejestrze gruntów jako lasy.