Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. II SA/Wa 68/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.), Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant specjalista Elwira Sipak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2020 r. sprawy ze skargi H. J. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie była skarga H.J. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr [....] z dnia [....] listopada 2019 r. w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów.

Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym sprawy:

Wnioskiem z dnia [....] maja 2017 r. (data wpływu do organu - 5 czerwca 2017 r.) H.J. (zwana dalej: wnioskodawczyni, skarżąca), zwróciła się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (zwany dalej: Minister, organ) o zastosowanie wobec niej art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r., poz. 708 ze zm., zwana dalej: ustawa zaopatrzeniowa).

W uzasadnieniu przedmiotowego wniosku wnioskodawczyni szczegółowo opisała przebieg swojej służby, wskazując okresy jej pełnienia służby oraz zajmowane stanowiska. Wskazała, że służbę w Organach Milicji rozpoczęła w dniu [....] października 1977 r. jako milicjant-kontroler Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w [....], w której przez 9 lat pracowała bezpośrednio na drogach, bez względu na porę dnia i nocy, bardzo często w złych warunkach atmosferycznych. Ze względu na zmianowość i charakter pracy w terenie, zwróciła się o przeniesienie na inne stanowisko służbowe, ponieważ powyższa służba uniemożliwiała jej opiekę nad dziećmi. Została przeniesiona na niższe stanowisko służbowe sekretarza-maszynistki w Sekcji Ogólnej Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [....]. Ponieważ przebywała na zwolnieniach lekarskich, przeprowadzono z nią rozmowę dyscyplinującą i została przeniesiona do sekretariatu Służby Bezpieczeństwa. W 1990 r. została przeniesiona do nowopowstałego Wydziału Techniki Operacyjnej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w [....], gdzie jej służba miała charakter terenowy i zmianowy oraz odbywała się w permanentnym stresie, w warunkach ciągłego napięcia i koncentracji, często na kilkudniowych delegacjach, pomimo rozłąki z rodziną. Praca ta spowodowała u niej nerwicę, w późniejszym czasie Komisja Lekarska orzekła wobec niej inwalidztwo III grupy w związku ze służbą. Podniosła, że służbę w Policji pełniła rzetelnie, za co była wielokrotnie wyróżniona nagrodami pieniężnymi, nigdy nie była karana dyscyplinarnie, otrzymywała pozytywne opinie służbowe i awansowano ją na kolejne stopnie służbowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00