Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 lipca 2020 r., sygn. II SA/Wa 2302/19

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Andrzej Góraj (spr.), , Protokolant sekretarz sądowy Marcin Rusinowicz-Borkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 lipca 2020 r. sprawy ze skargi M. T. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem personalnym Naczelnik Wydziału [...] Komendy [...] Policji, wystąpił do Komendanta [...] Policji o zwolnienie Pana M.T. - wówczas [...] Ogniwa [...] Sekcji [...] [...] Wydziału [...] Komendy [...] Policji, ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji. W uzasadnieniu wniosku Naczelnik Wydziału [...] Komendy [...] Policji podniósł, że przyczyną tego wystąpienia jest długotrwała nieobecność policjanta w służbie. Wskazano, że od 2017 r. do [...] grudnia 2018 r. absencja tego policjanta wyniosła łącznie 484 dni. Pan M.T. wystąpił także z raportem, w którym poinformował, że od dnia [...] grudnia 2018 r. do dnia [...] stycznia 2019 r. nie będzie pełnił służby w związku koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem, z uwagi na fakt, że żona wymienionego nie może pełnić takiej opieki ze względu na stan zdrowia. Nie przedstawił w tym zakresie żadnego zwolnienia lekarskiego. W związku z długotrwałą absencją chorobową oraz innymi nieobecnościami w służbie policjant ten, w ocenie wnioskodawcy, nie realizuje podstawowych zadań i obowiązków przewidzianych na jego stanowisku pracy. Sytuacja ta powoduje, iż zadania stawiane przed komórka organizacyjną, w której wymieniony pełni służbę, zmuszeni są realizować inni policjanci, co negatywnie wpływa na organizację pracy, wyniki w służbie, jak również proces realizacji zadań.

Po dokonaniu analizy materiałów sprawy Komendant [...] Policji zawiadomieniem z dnia [...] stycznia 2019 r. poinformował Pana M.T., iż wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zwolnienia go ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji. Jednocześnie policjant został pouczony o uprawnieniach strony związanych z przedmiotowym postępowaniem, w szczególności o prawie do czynnego udziału w każdym stadium postępowania. Przedmiotowe pismo zostało doręczone stronie w dniu 8 lutego 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00