Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 lipca 2020 r., sygn. II SA/Wa 251/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.), Sędzia WSA Andrzej Góraj, , Protokolant sekretarz sądowy Marcin Rusinowicz-Borkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 lipca 2020 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącego J. P. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest skarga J P. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr [...] z dnia [...] listopada 2019 r. w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów.

Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2017 r. (data wpływu do organu - [...] kwietnia 2017 r.) J. P. (zwany dalej: wnioskodawca, skarżący), reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (zwany dalej: Minister, organ) o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r., poz. 708 ze zm., zwana dalej: ustawa zaopatrzeniowa).

W uzasadnieniu wnioskodawca opisał przebieg swojej służby, wskazując okresy jej pełnienia oraz zajmowane stanowiska służbowe. Wskazał, że w okresie od dnia [...] lipca 1985 r. do dnia [...] lipca 1990 r. był funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej, pełniącym służbę w Biurze Ochrony Rządu. W dniu [...] sierpnia 1990 r. został powołany do zawodowej służby wojskowej i pełnił służbę w Jednostce Wojskowej [...] Biura Ochrony Rządu, a od dnia [...] marca 2001 r. jako funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. Jego zadania przez cały okres służby (od dnia [...] lipca 1985 r. do dnia [...] lipca 2011 r.) pozostawały takie same, zmieniały się tylko zakresy jego obowiązków, które wynikały ze zmiany zajmowanych stanowisk służbowych. Jego służba po 1990 r. była oceniana przez przełożonych jako rzetelna i nienaganna, co przełożyło się na przyznanie mu Brązowego Medalu Za Zasługi dla Obronności Kraju. Podkreślił, że przebieg jego służby, jego osiągnięcia oraz działania z narażeniem życia i zdrowia, a także krótkotrwały okres służby na rzecz totalitarnego państwa, w pełni uzasadniają wyłączenie zastosowania wobec niego art. 15c, art. 22a i art. 24a ustawy zaopatrzeniowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00