Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 lipca 2020 r., sygn. III SA/Wa 1830/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, asesor WSA Konrad Aromiński, Protokolant referent Krzysztof Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 lipca 2020 r. sprawy ze skargi J. O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2013 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L. (obecnie Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B.- dalej: "organ pierwszej instancji") na podstawie postanowienia z dnia [...] grudnia 2016 r., wszczął wobec J.O.(dalej: "Skarżący", "Strona"), postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2013 r.
W oparciu o materiał dowodowy zebrany w trakcie postępowania kontrolnego organ pierwszej instancji decyzją z dnia [...] grudnia 2018r., określił Skarżącemu kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz kwotę zobowiązania podatkowego za miesiące od stycznia do grudnia 2013 r.
Organ pierwszej instancji wskazał, że Skarżący skorzystał z prawa do odliczenia podatku wynikającego z faktur wystawionych przez firmę G., które nie dokumentowały faktycznych dostaw, nie były rzetelne, a zatem uzyskał korzyść podatkową przewidzianą w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: "u.p.t.u.").
Z ustaleń organu pierwszej instancji wynika, że kontrahent Strony, tj. G. stanowił ogniwo w łańcuchu transakcji polegających wyłącznie na wystawianiu faktur bez dostawy towaru.
W oparciu o zebrane dowody ustalono, że Strona nie zakupiła paliwa z firmy G., a sporne faktury VAT nie potwierdzają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych; są to tzw. "puste faktury" i nie mogą stanowić podstawy zapisów w rejestrach nabyć VAT za 2013 r. ani podstawy do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na tych fakturach.