Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. II SA/Lu 685/19
Ochrona zwierząt; Inspekcja weterynaryjna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca) Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk Protokolant Referent Radosław Dudek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2020 r. sprawy ze skargi Z. O. na decyzję [...] Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazów z zakresu nadzoru weterynaryjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ł. z dnia [...] r. znak [...] II. zasądza od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w L. na rzecz Z. O. kwotę [...]([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r., znak: [...](1), Lekarz Weterynarii (dalej także: organ odwoławczy), po rozpoznaniu odwołania Z. O. (dalej także: skarżący) od decyzji [...] Lekarza Weterynarii w Ł. (dalej: organ pierwszej instancji) z [...] r., znak: [...](P)(1), w przedmiocie nakazu niezwłocznego zabicia (uboju) zwierząt z gatunku świnie - utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach sprawy.
16 lipca 2018 r. została przeprowadzona kontrola w gospodarstwie skarżącego, zamieszkałego w miejscowości O. D. 31, w wyniku której stwierdzono: brak ewidencji leczenia zwierząt, brak dokumentacji dotyczącej padłych zwierząt, brak środków dezynfekcyjnych w ilości niezbędnej do przeprowadzenia doraźnej dezynfekcji, w gospodarstwie brak odzieży i obuwia przeznaczonego tylko do obowiązkowego użycia w gospodarstwie, brak mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie i wyjściami z tych pomieszczeń, których szerokość jest nie mniejsza niż szerokość danego wejścia, a długość nie mniejsza niż 1 metr, brak maty dezynfekcyjnej przed wjazdem na teren gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie i wyjazdem z terenu tego gospodarstwa, których szerokość jest nie mniejsza niż szerokość wjazdu a długość nie mniejsza niż obwód największego koła środka transportu wjeżdżającego do gospodarstwa, a także stałego utrzymywania tych mat w stanie zapewniającym utrzymywanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego. W dniu kontroli w gospodarstwie znajdowało się 35 sztuk trzody chlewnej.