Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 lipca 2020 r., sygn. I SA/Lu 707/19
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Ewa Kowalczyk WSA Andrzej Niezgoda Protokolant starszy inspektor sądowy Marta Ścibor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2020 r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] z [...] r. (organ I instancji) określającą D. P. (podatnik) zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu tej treści rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że w rozpatrywanym roku podatkowym podatnik sprzedawał odbarwiony olej opałowy jako napędowy, działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Nie prowadził ksiąg podatkowych, nie składał deklaracji podatkowych, nie płacił podatku od uzyskanych przychodów.
Prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w [...] w sprawie karnej sygn. [...] doszło do skazania między innymi podatnika za udział w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od kwietnia 2004 r. do lipca 2005 r. zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami płynnymi i za poświadczanie w fakturach oraz innych dokumentach nieprawdy w ramach tego procederu. Ponadto podatnik został także prawomocnie skazany za to, że od 7 maja do 14 lipca 2005 r., działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, podając się za jednego z przedstawicieli nieistniejącego podmiotu, wyłudził od spółki P. faktury poświadczające nieprawdę opisujące sprzedaż oleju opałowego (były to 32 faktury obejmujące łącznie [...] l oleju opałowego), który w rzeczywistości był wprowadzany do obrotu jako napędowy (por. t. VI akt podatkowych).
Zdaniem organu, z całokształtu materiału dowodowego, który doprowadził do skazania podatnika (54 protokoły przesłuchań podejrzanych, 41 protokołów zeznań świadków, 4 protokoły konfrontacji, dodatkowo protokoły przeszukań, oględzin, badań i ekspertyz oraz fotografie, grypsy - por. sprawy sygn. I SA/Lu 706/19, I SA/Lu 705/19 dotyczące podatku dochodowego za 2004 r. i VAT za okresy od kwietnia 2004 r. do lipca 2005 r.) wynika, że olej opałowy był nabywany od spółki P. za pośrednictwem firmy G. oraz od spółki P. za pośrednictwem fikcyjnej firmy P. . Następnie, po usunięciu barwnika chemicznego, był wprowadzany do obrotu gospodarczego już jako olej napędowy. Podatnik w postępowaniu karnym przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Podobnie J. C., który na potrzeby realizowania procederu odbarwiania oleju opałowego stworzył firmę G. , w postępowaniu karnym ze szczegółami opisał swoją rolę. Jego zadaniem był legalny zakup oleju opałowego oraz w dalszej kolejności wystawianie fikcyjnych faktur sprzedaży (od maja do listopada 2004 r. wystawił ponad 850 faktur i wykazał w nich łącznie kwotę ponad [...] zł). Firma G. wystawiała faktury sprzedaży na rzecz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością D. oraz R. . Pierwsza z nich faktycznie nie kupowała oleju od firmy J. C., a kolejna nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. Następnie pozyskany w ten sposób olej opałowy był odbarwiany i odsiarczany przez R. , po czym trafiał przede wszystkim do J. L., prowadzącego stację paliw. Sprzedaż odbarwionego oleju opałowego na cele napędowe organizował M. B.. Podatnik z bratem przystąpili do grupy przestępczej w kwietniu 2004 r. Pieniądze uzyskane w tych warunkach były dzielone między uczestników grupy (wymienieni na s. 16-17 zaskarżonej decyzji).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right