Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Wr 26/20

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Maria Tkacz - Rutkowska (sprawozdawca) Sędziowie: sędzia WSA Marta Semiczek sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz po rozpoznaniu W Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi L. S. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] 2019 r. nr [...] w sprawie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego L. S. kwotę 100 (sto) zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie wydane przez ten sam organ [...] 2019 r. nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku L. S. z 2 sierpnia 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej przepisów ustawy o komornikach sądowych.

Z akt sprawy wynika, że L. S. (dalej: Skarżący) złożył 2 sierpnia 2019 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów art. 149, art. 150 ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sadowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 771 ze zm. - dalej: u.o.k.s.). Z opisu stanu faktycznego wynika, że Skarżący, będąc asesorem komorniczym, w okresie od 13 listopada 2018 r. do 28 czerwca 2019 r. pełniła funkcję zastępcy po odwołanym Komorniku Sądowym przy Sądzie Rejonowym dla W. I. S. przez Sądzie Rejonowym dla W.. Został wpisany do bazy REGON jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przepisy ustawa z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, która weszła w życie od 1 stycznia 2019 r., zmieniły charakter opłat egzekucyjnych. Zgodnie z art. 149 ust. 2 u.o.k.s. uzyskane opłaty egzekucyjne, po potrąceniu wynagrodzenia prowizyjnego komornika, stanowią dochód budżetu państwa i podlegają przekazaniu na rachunek, o którym mowa w art. 196 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077 oraz z 2018 r., poz. 62), urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii w terminie do 5. dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu w którym zostały uzyskane. Zgodnie z art. 149 ust. 5 u.o.k.s. i rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 149 ust. 7 tej ustawy, nałożony został obowiązek składania informacji o uzyskanych opłatach egzekucyjnych na formularzu OEG-1. Skarżący, pełniąc funkcje zastępcy komornika składał takie informacje oraz odprowadzał na właściwy rachunek bankowy opłaty egzekucyjne. Od 28 czerwca 2019 r. Skarżący został powołany na funkcję komornika sądowego, przejmując kancelarię po odwołanym Komorniku Sądowym I. S., tj. tę samą kancelarię, w której pełnił funkcje zastępcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00