Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Wa 943/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi P. S. na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. z dnia [...] stycznia 2020 r.

Uzasadnienie

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał w dniu [...] lutego 2020 r. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096, z późn. zm.), zwanej dalej k.p.a., postanowienie nr [...], które utrzymało w mocy postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji administracyjnej w przedmiocie stosunku służbowego P. S.

Pismem z dnia [...] grudnia 2019 r. P. S. wezwał Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] do wydania decyzji administracyjnej w przedmiocie stosunku służbowego. Wskazał, że jest osobą, która nie otrzymała propozycji służby/pracy w KAS. Skarżący uważa, że takie potraktowanie go było krzywdzące, gdyż powinien otrzymać propozycję służby. Funkcjonariusz podniósł, że zgodnie z orzecznictwem NSA, same propozycje nie rodzą skutków prawnych. Rodzą je dopiero dalsze czynności prawne (przyjęcie propozycji łub jej odrzucenie), a rozstanie ze służbą powinno mieć formę decyzji w przedmiocie stosunku służbowego. Wskazał, że zgodnie z uzasadnieniem uchwały NSA w składzie siedmiu sędziów z dnia 1 lipca 2019 r. wydanej w sprawie o sygn. akt I OPS 1/19, w przypadku funkcjonariuszy, którzy nie otrzymali propozycji, w konsekwencji czego ich stosunek wygasł, mamy do czynienia z klasycznym zwolnieniem ze służby w trybie administracyjnym, W takiej sytuacji pracodawca jest zobligowany do wydania decyzji, która podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego, który ostatecznie będzie badał brak złożenia propozycji zatrudnienia dla funkcjonariusza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00