Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Wa 430/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski (sprawozdawca) Sędzia WSA Tomasz Szmydt po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej jako "Minister" lub "organ") decyzją z [...] grudnia 2019 r. nr [...] po rozpatrzeniu wniosku S. M. (dalej jako "wnioskodawca") działając na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej

i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 r., poz. 288, ze zm., dalej jako "ustawa zaopatrzeniowa") odmówił wyłączenia stosowania wobec wnioskodawcy przepisów art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

W uzasadnieniu wniosku wnioskodawca opisał przebieg swojej służby i wskazał na jednostki organizacyjne Policji, w których realizował zadania. Stwierdził, że spełnia obie przesłanki zawarte w art. 8a ustawy zaopatrzeniowej, tj. krótkotrwale służył przed dniem 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywał zadania i obowiązki po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia. Dodał, że pozytywnie przeszedł procedurę weryfikacji w okresie transformacji ustrojowej w Polsce. Podniósł, że podczas służby był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, tj. awansowany na stanowisku służbowym oraz podwyższano mu dodatek służbowy. Otrzymywał nagrody pieniężne i został odznaczony Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Srebrną Odznaką "[...]". Właściwa komisja lekarska orzekła o jego niezdolności do służby i stwierdziła u niego III grupę inwalidzką, wskazując, że schorzenia decydujące o orzeczeniu miały bezpośredni związek ze służbą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00