Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Wa 2423/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Janusz Walawski (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi J.J. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącego J.J. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 288), zwanej dalej również ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (...), po rozpatrzeniu wniosku J. J. z dnia [...] kwietnia 2017 r. odmówił wyłączenia stosowania wobec wymienionego art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

Organ podał, że w uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że służbę w Rejonowym Urzędzie Spraw Wewnętrznych w [...] rozpoczął w dniu [...] stycznia 1989 r., na stanowisku inspektora Referatu [...] Służby Bezpieczeństwa. Początkowo wnioskodawca zapoznawał się z przepisami dotyczącymi służby, strukturą formacji, instrukcją obiegu dokumentów służbowych, zasadami pozyskiwania tajnych współpracowników i lokali kontaktowych oraz tworzonymi w referacie dokumentami. Podkreślił, że dopiero polecenie przełożonego, dotyczące pozyskania osób, które miały same zgłosić się do współpracy z SB uświadomiło mu, jaki błąd popełnił podejmując decyzję o pracy we wskazanej formacji. Po pozytywnej weryfikacji przez komisję w 1990 r., wnioskodawca rozpoczął służbę w Komendzie Rejonowej Policji w [...] , na stanowisku technika kryminalistyki. Następnie z dniem [...] października 1991 r. strona rozpoczęła służbę w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w [...]. Ciągle podnosząc swoje kwalifikacje wymieniony m.in.; ukończył Studium [...] Ekspertów Kryminalistyki w Wyższej Szkole [...] w [...], zdał - egzamin uzyskując uprawnienia do samodzielnego wykonywania ekspertyz kryminalistycznych w zakresie pożarnictwa ogólnego i badań elektrotechnicznych, uzyskał świadectwo ukończenia Podyplomowego Studium Szkoły Służby [...] w[...] . Wnioskodawca dodał, że służba w pionie kryminalistyki była jego pasją. Swoje obowiązki wykonywał rzetelnie, nie szczędząc sił i zdrowia, o czym świadczą liczne nagrody Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...]. Zwolniony ze służby w Policji z dniem [...] czerwca 2011 r., z powodu pogorszenia stanu zdrowia po przebytym zawale mięśnia sercowego. Podkreślił ponadto, że obniżenie jego świadczenia w tak drastycznym stopniu na skutek kilkunastomiesięcznej służby w SB, wobec wieloletniej, rzetelnej, uczciwej i pełnej zaangażowania służby w Policji, wydaje się zbyt wielką karą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00