Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 czerwca 2020 r., sygn. II SAB/Op 32/20

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędzia NSA Jerzy Krupiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi R. S. na Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu w przedmiocie bezczynności w sprawie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez R. S. (dalej zwany: skarżącym) jest bezczynność Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu (dalej zwany też: organem) w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.

Skarga wniesiona została w następującym stanie faktycznym:

Wnioskiem z dnia 26 marca 2020 r. (data wpływu do organu - 2 kwietnia 2020 r.) skarżący, na podstawie art. 61 Konstytucji RP, zwrócił się do Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu o udzielenie informacji publicznej dotyczącej kopii wszystkich odpowiedzi na skargi osadzonych uznanych za zasadne lub częściowo zasadne w 2018 r.

W odpowiedzi na powyższe, pismem z dnia 14 kwietnia 2020 r. organ poinformował skarżącego, że żądana dokumentacja nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429, z późn. zm.), zwanej dalej w skrócie: u.d.i.p. Organ wyjaśnił również, że szczegółowe uzasadnienie swojego stanowiska przedstawił w odpowiedzi na poprzedni wniosek skarżącego dotyczący tej samej materii i argumentacja tam zawarta pozostaje nadal aktualna. Poza tym organ wskazał, odwołując się do art. 1 i art. 6 u.d.i.p., że w pojęciu sprawy publicznej nie mieszczą się sprawy obejmujące skargi osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych złożone w konkretnych, dotyczących tylko tych osób przypadkach i często opisujące określone, jednostkowe przypadki związane na przykład z prywatnymi sprawami wnoszącego skargę. Podkreślił, że przedmiotem skargi jest realizacja lub ochrona indywidualnych interesów podmiotu składającego skargę. Zdaniem organu, ani skargi osób osadzonych w jednostkach penitencjarnych, ani też odpowiedzi udzielane w indywidualnych sprawach, nie dotyczą spraw publicznych i nie powinny być udostępniane w trybie u.d.i.p. Jednocześnie organ podał, że w roku 2018 w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej za zasadne lub częściowo zasadne uznane zostały zarzuty dotyczące: postępowania z korespondencją, nieuzasadnionego przetransportowania, sposobu załatwienia prośby, braku leków, przebywania w celach z osobami, funkcjonowania biblioteki, warunków bytowych sposobu rozpatrzenia skargi i opieki lekarskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00