Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Ol 84/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk, Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska, asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca),, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od lutego 2011r. do lutego 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga A. Z. (dalej: "strona" lub "skarżący") dotyczy decyzji Dyrektora Izby Skarbowej, obecnie: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: "organ odwoławczy", "DIS" lub "DIAS") utrzymującej w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej (dalej: "organ pierwszej instancji" lub "UKS") z dnia "[...]" określającą za okres od lutego 2011 r. do lutego 2012 r. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") w kwotach wskazanych w ww. decyzji.

Z akt sprawy wynika, że strona w okresie objętym postępowaniem prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu olejem bazowym, transformatorowym i silnikowym. Oleje te były nabywane poza Unią Europejską, tj. z rafinerii "[...]" w Bośni i Hercegowinie (dalej: "BiH") od pośredników: Spółki A. w BiH oraz Spółki B. z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Kontrolą objęto 527 transakcji strony z tymi podmiotami, udokumentowanych fakturami wystawionymi na stronę i wykazanymi przez nią jako wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (WNT), od których został zadeklarowany podatek należny i naliczony według stawki 23%. Nabyte oleje przetransportowano z BiH do Niemiec, gdzie 487 partii towaru zostało zgłoszonych do odprawy celnej za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego w Niemczech - Spółki C., zaś pozostałych 40 partii towaru zostało sprzedanych przed ich ocleniem firmom z Cypru - Spółce D. (25 partii) i Spółce E. (15 partii). Towar poddany odprawie celnej (487 partii) został wwieziony do Polski, a następnie sprzedany polskim odbiorcom: Spółce F. (25 dostaw) i Spółce G. (1 dostawa), co potwierdzają wystawione przez stronę faktury sprzedaży ze stawką 23%. Pozostały wwieziony do Polski towar, tj. 461 dostaw, został sprzedany Spółce D. i zadeklarowany przez stronę jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (WDT) opodatkowane stawką 0%. Podstawą do uznania dostaw za WDT było to, że oleje nabyte przez stronę w BiH były wprowadzone na unijny obszar celny na terytorium Niemiec przez pośrednika, tj. - Spółkę C., który wystawił na rzecz strony faktury. W informacjach o wewnątrzwspólnotowych dostawach Spółka C. wykazywała odprawy dokonane w imieniu strony jako WDT na jej rzecz, zaś strona zadeklarowała te transakcje jako WNT od Spółki C.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00