Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 maja 2020 r., sygn. II SA/Wa 1819/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Sędzia WSA Iwona Maciejuk (spr.), Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska, , , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 maja 2020 r. sprawy ze skargi H. M. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz H. M. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r.

nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 288), zwanej dalej również ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (...), po rozpatrzeniu wniosku H. M. z dnia [...] kwietnia 2018 r. odmówił wyłączenia stosowania wobec wymienionego art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

Organ podał, że w uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że w okresie od dnia

[...] listopada 1950 r. do dnia [...] grudnia 1954 r., który został uznany za służbę na rzecz państwa totalitarnego, odbywał przeszkolenie do pracy w Milicji Obywatelskiej,

a następnie pracował jako milicjant. Podkreślił, że zasadniczą część swojego życia zawodowego pracował w pionie kadrowym Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w [...]. Następnie został powołany na stanowisko zastępcy komendanta do spraw administracyjno-gospodarczych w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w [...]. Zaznaczył, że nie zajmował się zwalczaniem przestępczości, a jedynie wewnętrzną administracją gospodarczą, w ramach której m.in.: sprawował nadzór nad budowaniem nowych i remontowaniem istniejących jednostek Milicji Obywatelskiej, znajdujących się na terenie ówczesnego województwa [...]. Dodał, że przebieg jego służby nie mieści się w ramach ustalonych zasad objętych ustawą dezubekizacyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00