Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 maja 2020 r., sygn. II SA/Kr 444/20
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 maja 2020 r. sprawy ze sprzeciwu A. L. i K. L. od decyzji Nr [...] [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] marca 2020 r., znak: [...] w przedmiocie odstąpienia od nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych sprzeciw oddala
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. - Powiat G. decyzją z dnia 14.04.2017 r. na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.) orzekł o "odstąpieniu od nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych związanych z budową trejażu, zrealizowanego na działce nr [...] obręb [...] przy ul. [...], [...], na podstawie skutecznego zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych do UMK, Wydziału Architektury i Urbanistyki, z dnia 01.04.2015 r., znak: [...], z naruszeniem art. 30 ust. 1 ww. ustawy Prawo budowlane - ze względu na doprowadzenie już wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem".
W uzasadnieniu decyzji podano, że w dniu 19.01.2017 r. na działce nr [...] obręb [...] przeprowadzono oględziny w wyniku których ustalono, że w 2015 r. pomiędzy budynkiem mieszkalnym a garażem w odległości około 1,35 - 1,70 m i 3,00 m od zachodniej granicy działki zrealizowano trejaż o konstrukcji żelbetowej, składający się z dwóch elementów pionowych o długości 5,94 m (ściana łamana) i 2,99 m (ściana prosta) i wysokości około 3,56 m, odsuniętych względem siebie o około 0,97 m, połączonych podciągiem i przekrytych daszkiem, pokrytym dachówką. Inwestorem przedmiotowych robót budowlanych był A. L..
Organ ustalił, że w dniu 01.04.2015 r. inwestor dokonał zgłoszenia robót budowlanych obejmujących wykonanie trejażu o lekkiej konstrukcji drewnianej (powyżej poziomu terenu) na fundamencie. Do zgłoszenia inwestor załączył rysunek konstrukcyjny muru o konstrukcji nadziemnej i podziemnej żelbetowej, w związku z czym organ administracji architektoniczno — budowlanej wezwał go do dokonania korekty zgłoszenia w zakresie konstrukcji. Inwestor przedłożył do ww. zgłoszenia nowy rysunek, z którego wynikało, że trejaż o konstrukcji drewnianej w części nadziemnej o założonej wysokości 4,30 m, ma mieć cyt. ,,(...) poziom posadowienia projektowanej pergoli analogiczny do poziomu posadowienia budynku mieszkalnego". Zgodnie z zapisem w ww. zgłoszeniu zasadniczą funkcją trejażu miało być ochrona przed intensywnym wiatrem z kierunku zachodniego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right