Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 kwietnia 2020 r., sygn. II SA/Ol 251/20

Administracyjne postępowanie

 

Dnia 30 kwietnia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu A.L. i K.S. od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wykonania robót budowlanych oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Po przeprowadzeniu postępowania w sprawie samowolnej przebudowy komina w celu podłączenia pieca c.o. na opał stały dla lokalu mieszkalnego A w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. [...] w M., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej jako: "PINB") decyzją z dnia [...] r. nakazał doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego poprzez wykonanie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. [...] w M. robót budowlanych polegających na demontażu wkładu kominowego kwasoodpornego, wprowadzonego w dotychczasowy przewód wentylacyjny (przewód nr 2) spełniającego obecnie funkcję przewodu spalinowego pieca na opał stały usytuowanego w kotłowni lokalu mieszkalnego A oraz naprawę kanału nr 2. Powyższa decyzja została przez organ I instancji sprostowana postanowieniem z [...] r. W sentencji decyzji jako podmiot zobowiązany wskazano M.B. - właścicielkę lokalu A. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 51 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 51 ust. 7, art. 83 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm.) dalej jako: "pr.bud".

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że M.B. (dalej jako: "Inwestor") w [...] r. w piwnicy budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. [...] w M. przystąpiła do instalacji pieca na opał stały (węglowego). Inwestorka na wysokości stropu pomiędzy parterem (lokal B) a piętrem budynku (lokal A) dokonała częściowego usunięcia ścianki przegrodowej w kominie (pomiędzy kanałem nr 1 i nr 2) w celu przepięcia wkładu kominowego w kanał nr 2, aż do wylotu, co doprowadziło do powstania rozłączenia wkładu kominowego w przewodzie kominowym nr 2 na wysokości 11 metrów od góry komina i około 4 metrów od dołu komina w piwnicy (od drzwiczek rewizyjnych wkładu kominowego). Ponadto w wyniku osadzania wkładu kominowego w lokalu B przy suficie powstał otwór, który następnie został powiększony przez właścicieli tego lokalu. Przed wykonaniem powyższych robót do przewodu nr 2 podłączona była wentylacja wywiewna z pomieszczenia kotłowni w piwnicy mieszkania B, poprowadzona rurą metalową przez korytarz w piwnicy. W wyniku samowolnej przebudowy (tj. bez wymaganego pozwolenia na roboty budowlane) kominowego przewodu wentylacyjnego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nastąpiła zmiana parametrów użytkowych i technicznych istniejącego obiektu. Zdaniem organu, w tej sprawie nie było podstaw do zastosowania przepisu art. 51 ust. 1 pkt 2 pr.bud, gdyż należałoby nakazać wykonanie odrębnego przewodu wentylacyjnego lokalu B, co przekracza zakres przewidziany w tym przepisie. W tej sytuacji zasadny jest nakaz przywrócenia do stanu poprzedniego przez usunięcie zamontowanego wkładu kominowego i nakaz naprawy kanału nr 2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00