Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 12 marca 2020 r., sygn. I SA/Rz 135/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz, Sędzia WSA Jarosław Szaro, Asesor WSA Jacek Boratyn /spr./, Protokolant ref. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2020 r. sprawy ze skargi S.R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację w zakresie pytania nr 2, 2) oddala skargę w pozostałym zakresie, 3) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz S.R. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Finansów, interpretacją indywidualną z [...] marca 2016 r., nr [...], uznał za nieprawidłowe stanowisko S. R. - zwanego dalej skarżącym lub wnioskodawcą, w przedmiocie interpretacji przepisów o podatku od towarów i usług, dotyczących opodatkowania tym podatkiem czynności komornika sądowego.

Skarżący, występując o wydanie dla niego indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w opisie przedstawionego stanu faktycznego podał, że jest komornikiem sądowym przy jednym z sądów rejonowych. Prowadząc czynności egzekucyjne, pobiera za nie opłaty, wynikające z art. 43 i art. 49 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1309 z późn. zm., zwanej dalej: u.k.s.e.).

W związku z powyższym, na gruncie opisanego stanu faktycznego skarżący sformułował dwa pytania następującej treści:

1. czy jego działalność, wykonywana na podstawie u.k.s.e., w zakresie czynności, o których mowa w art. 49 u.k.s.e., za które pobiera on od dłużnika opłatą stosunkową, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w świetle brzmienia art. 15 ust. 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 oraz art. 29 a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 106, zwanej dalej ustawą o VAT) ?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00