Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 23 marca 2020 r., sygn. II SAB/Op 24/20

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 marca 2020 r. sprawy ze skargi R. S. na Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu w przedmiocie bezczynności w sprawie udostępnienia informacji publicznej 1) zobowiązuje Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu do załatwienia wniosku skarżącego R. S. z dnia 9 stycznia 2020 r., w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi, 2) stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 5 lutego 2020 r. R. S. (dalej: "skarżący"), reprezentowany w niniejszym postępowaniu przez ustanowionego z urzędu radcę prawnego I. W., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na bezczynność Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu (dalej: "organ") w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.

W uzasadnieniu wskazał, że wnioskiem z dnia 9 stycznia 2020 r., zwrócił się do organu o udzielenie informacji publicznej dotyczącej kopii odpowiedzi na skargi uznane za zasadne w 2017 roku. Podniósł też, że organ poinformował go pismem z dnia 30 stycznia 2020 r., że żądane dane nie stanowią informacji publicznej.

Skarżący nie sformułował żadnych dodatkowych wniosków procesowych.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o oddalenie skargi. W uzasadnieniu podniósł, że w świetle art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1429 ze zm.), dalej "u.d.i.p.", o zakwalifikowaniu określonej informacji jako podlegającej udostępnieniu decyduje kryterium rzeczowe, tj. treść i charakter informacji, przy czym publiczny charakter mają informacje związane z funkcjonowaniem państwa. Sprawami takimi nie są natomiast - zdaniem organu - konkretne i indywidualne sprawy osób fizycznych, w tym również skargi osób przebywających w zakładach karnych. Mogą dotyczyć one spraw prywatnych, takich jak choroba i ich przedmiotem jest jedynie ochrona indywidualnego interesu podmiotu skarżącego. Próba pozyskania informacji publicznej dla celów wyłącznie osobistych stanowi przejaw nadużycia prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00