Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 lutego 2020 r., sygn. III SA/Łd 1021/19
Egzekucyjne postępowanie
Dnia 26 lutego 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Aneta Lubasińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2020 roku sprawy ze skargi P. Ś. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie postępowania zabezpieczającego oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z [...], wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 w związku z art. 144 k.p.a. w związku z art. 17 § 1, art. 18, art. 166b, art. 33 § 1 i 35 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz. 1438 ze zm.), zwanej dalej u.p.e.a., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł., po rozpatrzeniu zażalenia P. Ś. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z [...] o uznaniu za nieuzasadnione zarzutów, uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie w części dotyczącej podjęcia zawieszonego postępowania egzekucyjnego i w tym zakresie umorzył postępowanie pierwszej instancji oraz utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji w pozostałym zakresie.
W uzasadnieniu organ drugiej instancji przedstawiając stan faktyczny i prawny sprawy podniósł, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. prowadzi postępowanie zabezpieczające wobec P. Ś., w oparciu o zarządzenie zabezpieczenia nr [...] wystawione w 19 lutego 2018 r. przez Prokuraturę Regionalną w B. na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym z 19 lutego 2018 r., sygn. akt [...].
W części "D" zarządzenia zabezpieczenia jako okoliczność świadczącą o wystąpieniu możliwości utrudnienia bądź udaremnienia egzekucji wierzyciel wskazał na unikanie wykonania przez zobowiązanego obowiązku ujawnienia zobowiązań powstałych z mocy prawa. Stwierdzono, że P. Ś. współkierował zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych dotyczących m. in. składania zawierających nieprawdę deklaracji w podatku od towarów i usług, a tym samym dokonania uszczupleń w tym podatku, nadto dotyczących przyjmowania, posiadania, przekazywania za granicę, ukrywania, dokonywania konwersji oraz podejmowania innych czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków pieniężnych oraz mienia ruchomego pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem przestępstw skarbowych, a także ich wykrycie, zajęcie, albo orzeczenie przepadku.