Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. III SA/Gd 108/20
Inspekcja pracy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.), Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2020 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. na decyzję Inspektora Pracy z dnia 13 listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych uchybień oddala skargę.
Uzasadnienie
Nakazem z dnia 30 września 2019 r., wydanym na podstawie art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 623 ze zm.), art. 207 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.) oraz § 41 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.), Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy, Okręgowego Inspektoratu Pracy nakazał A Spółce z o.o. w B. zapewnić instrukcję bhp dotyczącą obsługi zaginarki 12M w pełni dostosowaną do występujących w maszynie obsługiwanych elementów oraz zawierającą między innymi zapis, który wprost zabraniałby pracy polegającej na gięciu jednocześnie dwóch lub więcej osobnych elementów na jednej zaginarce przez dwie lub więcej osób, opis kolejności czynności związanych z uruchomieniem cyklu gięcia - nie wskazano m.in. sposobu postępowania przed rozpoczęciem cyklu pracy i sposobu działania pedału sterującego pracą maszyny zawartego w instrukcji użytkowania prasy.
Organ stwierdził, że w instrukcji bhp stosowanej dla obsługi zaginarki 12M ("Instrukcja bhp przy obsłudze prasy do metali" ) zawieszonej przy zaginarce brak zapisu, który wprost zabraniałby pracy polegającej na gięciu jednocześnie dwóch lub więcej osobnych elementów na jednej zaginarce przez dwie lub więcej osób. Wyżej wskazany sposób wykonywania pracy jest podejmowaniem niepotrzebnego ryzyka. Druga osoba układająca gięty drugi element nie ma wpływu na uruchamianie cyklu pracy maszyny, a operuje rękami w strefie zagrożenia. Praca dwuosobowa na zaginarce jest akceptowalna w wypadku operowania jednym elementem o znacznej szerokości - chwytanym przez dwie osoby w celu umieszczenia w zaginarce.