Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Wa 1225/19

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk (spr.), Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas, Sędzia WSA Joanna Kube, Protokolant starszy specjalista Małgorzata Plichta po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r.

nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 288), zwanej dalej również ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (...), po rozpatrzeniu wniosku J. B. z dnia [...] kwietnia 2017 r. odmówił wyłączenia stosowania wobec wymienionego art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

Organ podał, że w uzasadnieniu wnioskodawca wskazał m.in., że faktycznie w okresie od dnia [...] listopada1987 r. do dnia [...] grudnia 1989 r. pełnił służbę na stanowisku [...] Wydziału [...] w Służbie Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [...]. Nadmienił, iż praca ta nie obejmowała jakichkolwiek działań operacyjnych skierowanych przeciwko opozycji niepodległościowej. Zaznaczył, że jego praca w Służbie Bezpieczeństwa miała charakter czysto administracyjny i trwała 2 lata, 1 miesiąc i 1 dzień. Natomiast służba w Policji stanowiła okres obejmujący ponad 26 lat. Można zatem uznać, że służba w SB stanowiła jedynie epizod w pracy zawodowej strony. Wnioskodawca dodał, że w trakcie służby w Policji był wielokrotnie nagradzany i awansowany, służbę pełnił rzetelnie i nie był karany dyscyplinarnie. Wnioskodawca podkreślił, że przełożeni darzyli go dużym szacunkiem i zaufaniem, a efekty jego pracy były doceniane, o czym świadczą nadane odznaczenia i medale m.in. Brązowa Odznaka "Zasłużonego Policjanta" oraz Medal Srebrny za Długoletnią Służbę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00