Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Wa 1839/19
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Walawski, Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (spr.), Protokolant referent stażysta Adrianna Siniarska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi A. G. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do służby oddala skargę
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. [...] Rejonowa Komisja Lekarska w [...] (zwana dalej: "PRKL") orzeczeniem z [...] marca 2019r. [...] uznała A. G. (zwany dalej: "Skarżącym") za zdolnego do służby z ograniczeniem w Policji (kat. B), trwale niezdolnego do służby na zajmowanym stanowisku. Orzekła ponadto przeciwskazania do pracy z bronią palną, z uwagi na rozpoznanie po analizie dokumentacji orzeczniczo-medycznej, badania własnego choroby - "brak widzenia obuocznego" (H 51.9).
W podstawie prawnej powołano m.in. art. 33 ust. 3 ustawy z 28 listopada 2014r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zdolność fizyczną i psychiczną funkcjonariusza do pełnienia służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Ochrony Państwa, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennej (Dz.U. z 2019r., poz. 345, zwana dalej: "u.k.l.") i § 9 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 11 października 2018r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa (Dz.U. poz. 2035, zwane dalej: "Rozporządzeniem").
W uzasadnieniu wskazano, że wrodzony brak widzenia obuocznego potwierdził konsultujący okulista [...] marca 2019r. oraz orzeczenie lekarza profilaktyka z: [...] listopada 2018r. nr [...], [...] stycznia 2019r. nr [...] Powoduje to, że Skarżącego należy zakwalifikować do Kategorii B - przeciwskazana praca z bronią palną, choć funkcjonariusz jest zdolny do służby z ograniczeniem i trwale niezdolny do służby na zajmowanym stanowisku, przeciwskazana praca z bronią palną. Dodatkowo PRKL wskazała, że rozpoznane schorzenie i warunki służby opisane w charakterystyce z jej przebiegu nie spełniają wymogów z załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 29 września 2005r. w sprawie wykazu schorzeń i chorób pozostających w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby w Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U Nr 206, poz. 1723).