Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Ol 978/19

Pomoc społeczna; Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 stycznia 2020 r. sprawy ze sprzeciwu J. D. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że wnioskiem z 11 września 2018 r. J. D. (dalej jako: "skarżąca") wystąpiła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o umieszczenie w domu pomocy społecznej (dalej w skrócie: "DPS").

W dniu "[...]" r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, orzekając

w sprawie po raz trzeci na skutek decyzji kasacyjnych organu odwoławczego, wydał decyzję o odmowie skierowania skarżącej do DPS. W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że skarżąca przebywa w Rodzinnym Domu Pomocy (RDP). Wcześniej zamieszkiwała samotnie w miejscowości W., gm. Ś. w domu, który przekazała w drodze darowizny córce. Skarżąca jest wdową, utrzymuje się z renty rodzinnej. Ma dwoje dzieci, które założyły własne rodziny i nie posiadają wystarczających warunków mieszkaniowych, aby zapewnić opiekę osobie leżącej, jak również z nią zamieszkać. Organ I instancji przyznał, że skarżąca wymaga stałej pielęgnacji i całodobowej opieki innych osób. Wskazał, że nie jest możliwe i wystarczające udzielenie pomocy w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Uwzględnił jednak, że skarżąca aktualnie jest objęta wsparciem adekwatnym do jej potrzeb i istniejących schorzeń. Ma zabezpieczone wszystkie potrzeby zarówno pod kątem opiekuńczym, bytowym oraz ma zapewniony dostęp do opieki medycznej w RDP. Dodatkowo organ omówił sytuację dochodową dzieci skarżącej i stwierdził, że mają możliwość finansowania pobytu skarżącej w RDP, gdzie koszt utrzymania jest niższy niż w DPS. Organ i instancji podniósł, że z uwagi na ponoszone przez gminę koszty w pierwszej kolejności kieruje się do DPS osoby, które są samotne i nie posiadają osób spokrewnionych, zdolnych do objęcia opieki, nie mają żadnego majątku z którego mogłyby czasowo pokryć koszty usług opiekuńczych oraz osoby które z uwagi na stan zdrowia zostały skierowane wskutek rozstrzygnięcia sądowego, gdyż ich stan zdrowia zagraża życiu lub zdrowiu, co również wynika z braku osób najbliższych. Zauważono, że z roku na rok wzrasta liczba osób wymagających wsparcia w formie domu pomocy społecznej. Gmina nie jest zaś w stanie zabezpieczyć od strony finansowej kosztów utrzymania w DPS zgodnie z oczekiwaniami osób ubiegających się.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00