Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Lu 612/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) NSA Danuta Małysz Protokolant starszy inspektor sądowy Marta Ścibor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi K. S. i M. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] (organ I instancji) z [...] listopada 2018 r. określającą K. S. i M. M. (podatnicy) zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu tej treści rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że podatnik w rozpatrywanym roku podatkowym prowadził działalność gospodarczą pod firmą "A" M. M., która polegała na transporcie artykułów spożywczych i przemysłowych na terenie województwa [...]. Według organu, podatnik zawyżył koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej o [...] zł. Kwota ta wynika w sumie z 24 zbiorczych faktur wystawionych przez stację paliw "B" S.A. w K. przy ul. T. , w których opisano zakupy paliwa - oleju napędowego przez firmę podatnika. Kwestia ta była przedmiotem sporu podatników z organem.

Ponadto, zdaniem organu, podatnik nieprawidłowo uwzględnił po stronie kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu mieszkaniowego i raty kredytu zaciągniętego na zakup naczepy. Błędnie nie wykazał przychodu ze sprzedaży samochodu ([...] zł) oraz kosztów uzyskania przychodów ([...] zł). Te korekty rozliczenia podatkowego nie były przedmiotem sporu podatników z organem.

Przechodząc do spornych 24 faktur dotyczących nabycia paliwa przez firmę podatnika organ motywował, że nie dokumentują one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W okresie od 1 lutego 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. podatnik uwzględnił w księdze przychodów i rozchodów 58 zbiorczych faktur wystawionych przez "B" S.A. na podstawie 11.538 paragonów fiskalnych. Według tych paragonów jednego dnia tankowano jeden albo dwa samochody, kilkanaście bądź kilkadziesiąt razy, w odstępach od kilku minut do kilku godzin. Do 24 faktur pochodzących z 2013 r. dołączono 4.734 paragony fiskalne. Z omawianych paragonów wynika, że przedmiotem nabycia były różne paliwa: olej napędowy, verva, etylina eurosuper, a także dodatkowo inne artykuły, przykładowo: płyny do szyb, do chłodnic, hamulcowy, żarówki. Odnotowane na paragonach płatności kartą bankową nie dotyczyły rachunku bankowego podatnika. Także karty lojalnościowe wymienione na paragonach nie należały do podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00