Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Lu 612/19
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) NSA Danuta Małysz Protokolant starszy inspektor sądowy Marta Ścibor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi K. S. i M. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013 r. - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] (organ I instancji) z [...] listopada 2018 r. określającą K. S. i M. M. (podatnicy) zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu tej treści rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że podatnik w rozpatrywanym roku podatkowym prowadził działalność gospodarczą pod firmą "A" M. M., która polegała na transporcie artykułów spożywczych i przemysłowych na terenie województwa [...]. Według organu, podatnik zawyżył koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej o [...] zł. Kwota ta wynika w sumie z 24 zbiorczych faktur wystawionych przez stację paliw "B" S.A. w K. przy ul. T. , w których opisano zakupy paliwa - oleju napędowego przez firmę podatnika. Kwestia ta była przedmiotem sporu podatników z organem.
Ponadto, zdaniem organu, podatnik nieprawidłowo uwzględnił po stronie kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu mieszkaniowego i raty kredytu zaciągniętego na zakup naczepy. Błędnie nie wykazał przychodu ze sprzedaży samochodu ([...] zł) oraz kosztów uzyskania przychodów ([...] zł). Te korekty rozliczenia podatkowego nie były przedmiotem sporu podatników z organem.
Przechodząc do spornych 24 faktur dotyczących nabycia paliwa przez firmę podatnika organ motywował, że nie dokumentują one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W okresie od 1 lutego 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. podatnik uwzględnił w księdze przychodów i rozchodów 58 zbiorczych faktur wystawionych przez "B" S.A. na podstawie 11.538 paragonów fiskalnych. Według tych paragonów jednego dnia tankowano jeden albo dwa samochody, kilkanaście bądź kilkadziesiąt razy, w odstępach od kilku minut do kilku godzin. Do 24 faktur pochodzących z 2013 r. dołączono 4.734 paragony fiskalne. Z omawianych paragonów wynika, że przedmiotem nabycia były różne paliwa: olej napędowy, verva, etylina eurosuper, a także dodatkowo inne artykuły, przykładowo: płyny do szyb, do chłodnic, hamulcowy, żarówki. Odnotowane na paragonach płatności kartą bankową nie dotyczyły rachunku bankowego podatnika. Także karty lojalnościowe wymienione na paragonach nie należały do podatnika.