Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Kr 1353/19

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo Sędziowie: WSA Grażyna Firek WSA Stanisław Grzeszek (spr.) Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2020 r. sprawy ze skarg Państwowego Gospodarstwa [...] na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 września 2019 r. nr [...], [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata: 2016, 2017 - skargi oddala -

Uzasadnienie

Wójt Gminy J. decyzjami z dnia 28 marca 2019r. o numerach: Fn. [...] i [...] określił Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe - Nadleśnictwo M. zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2016r. w kwocie [...]zł oraz za 2017r. w kwocie [...]zł.

W uzasadnieniach decyzji organ I instancji wskazano na przepisy mające zastosowanie w sprawie tj. art. 3 ust. 1 i art. 3 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jak też na treść art. 32 o lasach.

Organ I instancji podniósł, że grunt stanowiący przedmiot opodatkowania w sprawie jest własnością Skarbu Państwa we władaniu Nadleśnictwa M., dlatego też Nadleśnictwo zostało obciążone podatkiem od nieruchomości. Oceny co do władztwa Nadleśnictwa na przedmiotowym gruntem nie zmienia fakt ustanowienia na rzecz T. S.A. służebności przesyłu, gdyż służebność nie wyklucza posiadania zależnego gruntu przez Nadleśnictwo w formie zarządu. Istotnym bowiem pozostaje, że sprawowanie władztwa nad rzeczą, w zakresie służebności przesyłu, ogranicza się jedynie do wykonywania określonych czynności, w stosunku do rzeczy cudzej lub też z jej użyciem, a których zakres jest znacząco węższy niż ten, związany ze wskazanymi przez ustawodawcę w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, formami posiadania zależnego.

Ponadto organ I instancji podniósł, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie posługuje się w ogóle pojęciem posiadania służebności, jako posiadania nie rzeczy lecz prawa, rozróżniając jedynie posiadanie samoistne i zależne rzeczy. Stąd też brak jest podstaw do formułowania twierdzeń odnośnie modyfikowania obowiązków podatkowych, zarówno jeżeli chodzi o stronę podmiotową, jak i przedmiotową, w związku ze służebnością przesyłu. Zarówno bowiem ustanowienie służebności przesyłu, jak też jej posiadanie, w rozumieniu art. 352 Kodeksu cywilnego pozostaje bez wpływu na istnienie i zakres posiadania zależnego, wynikającego z odpowiedniego tytułu prawnego, którym w niniejszym przypadku są odpowiednie zapisy ustawy o lasach, oddające w zarząd Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe grunt należący do Skarbu Państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00