Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 maja 2017 r., sygn. I SA/Rz 76/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz / spr./ Sędziowie WSA Jarosław Szaro WSA Kazimierz Włoch Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2017 r. spraw ze skarg R. P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2016 r. - nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za 2012 rok, - nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za 2013 rok, - nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za 2014 rok, - nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za 2015 rok, - nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za 2016 rok 1) oddala skargi, 2) przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wynagrodzenie adwokatowi E. L. - Kancelaria Adwokacka w kwocie 1.476 (tysiąc czterysta siedemdziesiąt sześć) złotych, w tym podatek od towarów i usług w kwocie 276 (dwieście siedemdziesiąt sześć) złotych, za pomoc prawną udzieloną z urzędu.

Uzasadnienie

Zaskarżonymi decyzjami z dnia [...] listopada 2016r. nr [...], [...], [...], [...], [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołań R. P. (dalej: podatnik/skarżący) od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy S. z dnia 28 października 2016r., nr [...], [...], [...], [...], [...] w sprawie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za lata: 2012, 2013, 2014, 2015, oraz I, II, III raty za 2016, utrzymało w mocy decyzje organu I instancji.

Z uzasadnień zaskarżonych decyzji oraz akt sprawy wynika, że skarżący zwracał się do organu podatkowego z kolejnymi wnioskami o umorzenie zaległości podatkowych w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za poszczególne lata podatkowe, stwierdzając że z uwagi na trudną sytuację materialną oraz zdrowotną, poniesienie kosztu nałożonych na niego podatków zagraża jego egzystencji. W treści kolejno składanych wniosków powoływał się na bardzo poważny stan zdrowia, wynikający z poniesionych w przeszłości obrażeń ciała, skutkujących trwałym uszczerbkiem na zdrowiu (skarżący przebył operację resekcji jelita i jest od 18 lat żywiony pozajelitowo w warunkach domowych), z powodu którego jest obecnie niezdolny do jakiejkolwiek pracy oraz samodzielnej egzystencji, a także wymaga stałego monitorowania stanu zdrowia i okresowych hospitalizacji w klinice żywienia pozajelitowego, pod opieką której się znajduje. Na tę okoliczność przedłożył szereg zaświadczeń i wypisów ze szpitala oraz orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z dnia 31 października 2002r. Skarżący argumentował, że uzyskiwany przez niego dochód z renty oraz dodatku pielęgnacyjnego w kwotach odpowiednio 930 zł. i 200 zł. pozwala na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb bytowych, podczas gdy jego osobiste potrzeby, wynikające ze szczególnie ciężkiego stanu zdrowia, przewyższają wielokrotnie uzyskiwane dochody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00