Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Ke 462/19
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi E.B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz E. B. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z [...] nr [...]Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor, organ) stwierdził, że stanowisko E.B. oraz zainteresowanych przedstawione we wniosku z 19 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej za niedotrzymanie terminu realizacji umowy, jest nieprawidłowe.
Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca podał, że zarówno on jak i zainteresowani, którzy są wspólnikami spółki jawnej, są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Spółka zajmuje się wykonywaniem usług remontowo-budowlanych na terenie kraju m.in. na podstawie zawartych umów handlowych. Wspomniane umowy handlowe, zawierane z kontrahentami Spółki, zawierają klauzulę kar umownych. Takie kary umowne mogą być naliczane wobec Spółki w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego, co w praktyce ma najczęściej związek z opóźnieniem w realizacji zawartej pomiędzy stronami umowy i ich konstrukcja oparta jest na stosunku procentowym liczonym od wartości przedmiotu umowy za każdy kolejny dzień zwłoki w realizacji umowy. W oparciu o porozumienie z 14 grudnia 2017 r. Spółka została poinformowana o fakcie skorzystania przez kontrahenta z instytucji kary umownej, a 31 stycznia 2018 r. Spółka otrzymała notę księgową z naliczoną karą umowną z tytułu nieterminowej realizacji. Naliczona kara umowna została potrącona z płatności za fakturę wystawionej przez Spółkę tytułem realizacji wspomnianej umowy, poniesiony wydatek ma więc bezpośredni związek z przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej. Na nieterminowe wykonanie umowy miały wpływ następujące okoliczności: