Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Wr 657/19

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk,, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant Starszy specjalista Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z/s w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie Podatek dochodowy od osób prawnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidulana z [...] 2019 r. wydana na wniosek "A" Sp. z o.o. z/s w K. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku o wydanie ww. interpretacji skarżąca wskazała, że jest jednoosobową spółką prawa handlowego Gminy (Gmina posiada 100% udziałów w spółce). Została utworzona zasadniczo w celu realizacji zadań własnych Gminy w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę/odprowadzania ścieków. Skarżąca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. Stosownie do statutu spółki, członkowie Rady Nadzorczej powoływani są uchwałą Zgromadzenia Wspólników. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t.j.Dz.U. z 2016 r., poz. 573 ze zm.- dalej ustawa o gospodarce komunalnej), funkcję zgromadzenia wspólników pełni organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego - wójt Gminy. W Radzie Nadzorczej spółki zasiadają przedstawiciele właściciela - Gminy, w której pełnią funkcje kierownicze, tj.: kierownik jednej z komórek organizacyjnych, skarbnik oraz zastępca wójta.

Pomiędzy stroną a Gminą dochodzi do różnych transakcji, które strona szczegółowo opisała we wniosku. Jest to przede wszystkim sprzedaż wody i świadczenie usług związanych z odprowadzaniem ścieków, regulowane ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tj. Dz.U. 2017, poz. 328 ze zm., dalej ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę). Rozliczenia z Gminą prowadzone są na podstawie ilości zużytej wody/odprowadzonych ścieków oraz cen i stawek opłat ustalonych w taryfie. Strona opisała jakimi opłatami (za jakie usługi) obciąża Gminę. Dalej strona wskazała, że otrzymuje kwoty dopłat do usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków dla wybranej grupy taryfowej, które są uchwalane przez Radę Gminy na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Z 2017, poz. 1875 ze zm., dalej ustawa o samorządzie gminnym) oraz art. 24 ust. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Na podstawie odpłatnej umowy dzierżawy skarżąca dzierżawi będące własnością Gminy urządzenia i sieci wodociągowe oraz kanalizacyjne, niezbędne do prowadzenia jej podstawowej działalności. Dokonuje również innych sporadycznych usług/dostaw towarów, których ceny wynikają z uchwalonego w drodze zarządzenia prezesa spółki cennika usług komercyjnych, obowiązującego każdy podmiot zainteresowany pozyskaniem usługi/towaru oraz innych sporadycznych usług/towarów, których wartość wykonania byłaby indywidualnie ustalana w oparciu o ich specyfikę i rozmiar prac (taka sytuacja jeszcze nie miała miejsca, ale potencjalnie jej wystąpienie jest możliwe). Może też dojść do uzyskania przez stronę gwarancji Gminy w celu zabezpieczenia zobowiązań finansowych w związku z zaciąganymi kredytami/pożyczkami na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych. Relacje z Gminą obejmują także aporty niepieniężne (głównie obiekty lub sieci związane ze świadczeniem usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków) przekazywane stronie przez Gminę w zamian za objęcie nowych udziałów w kapitale zakładowym spółki. Wartość przekazywanego majątku jest ustalana na podstawie operatu szacunkowego biegłego rzeczoznawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00