Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Ol 674/19

Prawo miejscowe

 

Dnia 5 grudnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2019 roku sprawy ze skargi M. M. na niewykonanie przez Radę Gminy czynności nakazanych prawem oddala skargę.

Uzasadnienie

Pełnomocnik M.M. (dalej jako: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na niewykonanie przez Radę Gminy D. czynności nakazanej prawem polegającej na uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy D. w obrębie geodezyjnym K., zgodnie z przekazanym Radzie Gminy projektem uchwały. Zwrócił się o nakazanie, na podstawie art. 101a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym, dalej jako: u.s.g., Wojewodzie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy D. w obrębie geodezyjnym K. w drodze zarządzenia zastępczego, zgodnie z przekazanym Radzie Gminy projektem uchwały.

W uzasadnieniu skargi podniesiono, że interes prawny skarżącego został naruszony poprzez zaniechanie Rady Gminy D. (dalej jako: Rada Gminy) polegające na nieuchwaleniu przygotowanego projektu planu miejscowego. Skarżący jest współwłaścicielem nieruchomości (działki nr [...]) objętej projektem uchwały Rady Gminy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy D. w obrębie geodezyjnym K. Wejście w życie planu miejscowego, zgodnie ze wskazanym projektem, spowodowałoby zmianę treści prawa własności przysługującego skarżącemu (z gruntu o charakterze rolnym nastąpiłaby zmiana na działki o zabudowie mieszkaniowo-usługowej). Projekt planu miejscowego został sporządzony na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2018r., poz. 1945 ze zm.) dalej jako: u.p.z.p., gdzie zgodnie z art. 14 ust. 1 tej ustawy podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania planu. Po przekazaniu przez Wójta Radzie projektu planu w celu jego uchwalenia, Rada Gminy nie podjęła stosownej uchwały w sprawie miejscowego planu. Głosowanie nad projektem uchwały odbyło się [...] - pierwsze głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów [...] za i [...] przeciw ([...] wstrzymujących się), powtórne głosowanie doprowadziło do tego, że Rada Gminy nie przyjęła przedmiotowej uchwały, jednocześnie nie powiązano tego z koniecznością wprowadzenia poprawek do treści planu, ani też wątpliwościami co do jego zgodności ze studium. W ocenie skarżącego, Rada Gminy przekroczyła swoje uprawnienia wynikające z art. 19 i art. 20 ust. 1 u.p.z.p., bowiem przepisy te nie przewidują "odrzucenia" projektu planu, rozumianego jako zaniechanie uchwalenia projektu uchwały. Skarżący podniósł, że radni są przeciwni przyjęciu przedmiotowego planu miejscowego, przy czym przyczyną takiego ich stanowiska jest zakup tych nieruchomości przez skarżącego - byłego pracownika Gminy. W ocenie skarżącego, gmina nie może arbitralnie, naruszając zasadę równości, odstąpić od uchwalenia przygotowanego planu miejscowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00