Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. II SAB/Łd 57/19
Administracyjne postępowanie
Dnia 11 grudnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Agnieszka Grosińska, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), , Protokolant Specjalista Aleksandra Błaszczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2019 roku sprawy ze skargi J. B. na przewlekłe prowadzenie postępowania Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. w sprawie legalności użytkowania budynku sklepu 1. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 2. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu; 3. wymierza Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w P. grzywnę w kwocie 1000 (jeden tysiąc) złotych; 4. zasądza od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. na rzecz skarżącej J. B. kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. a.bł.
Uzasadnienie
J.B. skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na przewlekłe prowadzenie przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. postępowania w sprawie legalności użytkowania budynku znajdującego się na działce nr ewid. 1476 przy ul. A 16 w U.
Autor skargi wskazał na naruszenie prawa procesowego, tj. art. 7, art. 8, art. 12 i art. 35 § 1 w zw. z art. 37 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2018 roku, poz. 2096 ze zm., dalej jako: "K.p.a.") oraz wniósł o:
1. stwierdzenie, że przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa;
2. orzeczenie o wymierzeniu organowi grzywny w wysokości 10.000 zł;
3. zasądzenie kosztów postępowania na rzecz skarżącego według norm przepisanych.
W motywach skargi jej autor wyjaśnił, iż od 2011 roku toczy się postępowanie administracyjne w sprawie oznaczonej znakiem: [...]. Organ w sprawie pozostawał w bezczynności niemal 5 lat. Zachowanie organu świadczy o celowym i świadomym wydłużaniu postępowania, co niewątpliwie narusza powołane w skardze zasady ogólne postępowania administracyjnego. Dowodem na tę okoliczność jest poszukiwanie przez organ kolejnych powodów, dla których tok postępowania był wstrzymywany: niezasadne przedłużanie toczącego się postępowania, pozbawione podstaw pozostawianie bez rozpoznania wniosków, nietrafne odmowy wydania decyzji. Postępowanie organu jest, zdaniem skarżącej, wyrazem lekceważenia prawa, co - zdaniem strony - uzasadnia wniosek o stwierdzenie, że niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa i o wymierzenie organowi grzywny w wysokości 10.000 zł. Wnosząc o wymierzenie grzywny, skarżący podkreśla, że przewlekłość postępowania ma charakter ciągły, organ zaś lekceważy wszelkie wnioski i ponaglenia w tym zakresie.